Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25495)

Колку често треба да се менува четкичката за заби

Медицински совет Четкичката за заби најверојатно е предмет што најмногу го користиме во одржувањето на личната хигиена. Поради тоа, важно е да се знае кога...

Телескопот „Кеплер“ откри планета слична на Јупитер

Телескопот „Кеплер“ на американската вселенска агенција НАСА откри нова планета, иако неговите операции беа прекинати пред четири години. Меѓународен тим астрофизичари со помош на телескопот...

Само еден вид риба живее во мистериозното Кристално Око

На самиот врв на северен Квебек на канадскиот Арктик се наоѓа речиси совршен кружен кратер, полн со кристално чиста вода, кој може да се...

Дали луксузните патувања се исти по пандемијата?

Рајскиот архипелаг во Индиски Океан, кристално чистите води на Малдивите, белиот песок и скриените заливи и лагуни со децении ги привлекуваат љубителите на луксузот...

„Најубавото момче на светот“ во Кинотека

Документарецот што привлече големо внимание на „Санденс“ - „Најубавото момче на светот“, ќе се прикажува утревечер, во 20 часот, во Кинотеката. Шведско-германско-францускиот документарец „Најубавото момче...

Втората сезона на „Бриџертон“ го собори рекордот на гледаност

Топ листата на најгледани достигнувања на „Нетфликс“ постојано се менува и иако се чинеше дека некои рекорди не можат да се обноват, тоа неколкупати...

„Се мислам да ставам крај“, (2020 г.)

Од светското кино Брилијантна, одлично осмислена хичкоковска приказна со висок фактор на морничавост е романот на Ијан Рид, „Се мислам да ставам крај“, по кој...

Објавен е првиот трејлер за серијата „Секс Пистолс“

Наскоро доаѓа серијал посветен на еден од највлијателните бендови во историјата, кој е заслужен за започнувањето на панк-движењето во Велика Британија, „Секс Пистолс“. Станува збор...

МСУ отворен за надоаѓачките генерации македонски уметници

Претставување на „Пејзажи на восхитот“ на Дарко Алексовски Самостојната изложба „Пејзажи на восхитот“ на уметникот Дарко Алексовски, еден од тројцата наградени автори за најуспешен автор...

Тешкиот пат до славата на оскаровката Џесика Честејн

По трње до ѕвездите Џесика Честејн во животот морала да совлада многу тешкотии за да стане она што е денес - една од најценетите и...