Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25495)

Геноцидот – болен и непреболен чин, каде и да е сторен

Во последно време во медиумите и во јавноста голем интерес побудуваат и исклучително се коментираат случаите каде што има индиции за сторени злосторства против...

Иницијативата за велопаркинг  да не остане само маркетинг

Општина Центар ги задолжува инвеститорите што поднесуваат барање во согласност со Законот за градење да обезбедат паркинзи за велосипеди секаде каде што има простор...

Радев „ѕида“ мостови само кога е во прашање бугарското малцинство

Несомнено, констатацијата дека малцинствата се мостови е точна и во практика така треба и да биде, но кога доаѓа од устата на бугарскиот претседател...

Мик Шумахер: Со нетрпение ја очекувам трката

ФОРМУЛА 1 - ПРЕД ГН ВО МЕЛБУРН Возачот на Хас, Мик Шумахер, со нетрпение за првпат го очекува настапот на трката во Формула 1, за...

Титулата за Германецот Матијас Блубаум

Најуспешен Македонец е Емил Ристески, кој го освои 153-то место со 5,5 поени, со што ја исполни и втората норма за интернационален мајстор ШАХ -...

Дресот на Марадона ќе се продава на аукција

Славниот син дрес што Диего Марадона го носеше на мечот Аргентина - Англија (2-1) на СП 1986 во Мексико и е во сопственост на...

Бензема четврти играч со два хет-трика во низа

Пред него два хет-трика во низа постигнале Кристијано Роналдо, Лионел Меси и Луиз Адријано. По поразот од Реал Мадрид (1-3), Челси го очекува „невозможна...

Битка за младите и за државата

Државата мора итно да направи стратегија како ќе ги задржи младите во Македонија. Во спротивно, доколку не се промени нешто во однос на подобрување...

Државата е маќеа, не е мајка

(Пописот низ слики, без бројки) Најпрво сакам да признаам дека бројките од пописот ги разгледав само бегло, згора-згора, колку да се информирам за основните податоци...

Демоните во македонската историја: комунистичкиот долг марш на злото, измамата и...

Комунистичкото минато сиве години се користи политички за да се манипулира јавниот дискурс, станувајќи туѓо тело во националната историја на македонскиот народ, ѓаволски потфат...