Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25495)

Сите незадоволни од изборните резултати, само победата на Вучиќ е сигурна

Србија Републичката изборна комисија (РИК) го одложи објавувањето на конечните резултати од парламентарните и претседателските избори во Србија поради повтореното гласање на 55 избирачки места,...

И официјално, Германците се враќаат

Босна и Херцеговина Во Бундестагот беше официјално потврдено - Германија размислува да испрати воен контингент во Босна и Херцеговина, во рамките на ЕУФОР. Берлин тоа...

Кризата во Украина негативно влијае врз Западен Балкан

Специјална советничка на ОН и претставничка на невладина организација алармираат Специјалната советничка на ОН за спречување геноцид, Алис Ваириму Ндериту, предупреди на негативното влијание на...

Потребни се одлуки за опстанок на компаниите

Приватниот сектор вработува над 650 илјади луѓе, што го прави ’рбет на нашето општество. Институциите кога носат одлуки треба да бидат многу претпазливи и...

Се наѕира ли крајот на пандемијата

Најновите податоци на СЗО покажуваат дека во минатата недела смртноста од ковид-19 е опадната за 43 отсто. И бројот на нови случаи веќе втора...

„Ремедика“ го одбележи 17-от роденден

Традиционална крводарителска акција Со традиционалната крводарителска акција, со која вработените уште еднаш ги потврдија хуманата мисија и професионалноста, првата приватна општа болница „Ремедика“ вчера го...

Целосно реновиран Одделот за онкологија

„Макстил“ со најголема донација во здравството досега Одделот за онкологија на Универзитетската клиника за детски болести во Скопје е целосно реновиран со донација од 16...

„Копнениот мост“ е клучната фраза

Според аналитичарите, со повлекувањето од околината на Киев, руската страна стави јасно на знаење дека испраќањето на трупите кон главниот град, а потоа и...

Можат ли децата самостојно да проценуваат различни наративи од научна природа

Терминот „мултиперспективност“ сѐ почесто циркулира во македонскиот јавен простор, најмногу во контекст на предложеното решение за приближување на позициите на науката и политиката во...

Модернизација и реконструкција на водоводниот систем во општината Илинден

Општина Илинден почна со модернизација и реконструкција на водоводниот систем, за поквалитетни услуги за побезбедна и поздрава вода за пиење за граѓаните и зголемување...