Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25494)

Европа погодена од нов бран на ковид-19 по олеснувањето на...

Светската здравствена организација (СЗО) вели дека околу една третина од европските нации се сведоци на пораст на случаи на ковид-19 по олеснувањето на ограничувањата...

Сторени или несторени воени злосторства, меѓународното право е на потег

Случајот „Буча“: Продолжуваат обвинувањата и отфрлањето на обвинувањата за цивилни жртви Се заоструваат речникот и изјавите во врска со случувањата околу градот Буча. Да потсетиме,...

Резиденти и нерезиденти – со заеднички елементи или како опоненти

Во однос на правните дејства во државата што би произлегле од резултатите на пописот, како клучно се наметнува прашањето дали како релевантни за политиките...

Приоѓајќи кон нашиот автомобил, сите ние сме пешаци

Од 25 отсто до 30 отсто од вкупниот број загинати лица во сообраќајни незгоди се пешаци. Изминатите години, според РСБСП, бројката на загинати пешаци...

Зголемен бројот на млади што ги интересира македонистиката, но можеме и...

Откако ќе дипломираат, не можат лесно да се вработат, недоволно се почитува Законот за македонски јазик, па лектори нема вработено ниту во државни институции,...

Лилјакот Џонатан Ливингстон (1)

За збирките раскази „Речно улиште“ (1981 г.) и „Ѓон“ (1990 г.) на Драги Михајловски „Поради некоја стара клетва, непокор, завет или желание во ноќта спроти...

„Омаж за Саша Николовски-Ѓумар“ во Филхармонија

Овој четврток, во 20 часот, оркестарот на Филхармонијата ќе го изведе концертот насловен „Омаж за Саша Николовски-Ѓумар“, посветен на големиот македонски диригент. Пред концертот,...

Македонскиот народен театар слави 77 години актерска игра

Седумдесет и седум години постоење на Македонскиот народен театар, години со неизмерна љубов кон сцената, години во кои македонскиот збор тече од сцената жедно...

Канзас од минус 15 до титула

Кошаркарите на Канзас се нови шампиони во американската НЦАА-лига откако славеа над Северна Каролина во финалето на плејофот со 72-69. Победата е дотолку позначајна...

„Хотел меѓу две војни“ од Русјаков добитник на „Пегаз“

Свечено доделување на наградата „Пегаз“ за 2021 година и промоција на победничкиот роман „Хотел меѓу две војни“ од Александар Русјаков ќе се одржат вечерва,...