Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25494)

Најхранлив зеленчук е спанаќот

Здрава храна Спанаќ: Овој зелен листен зеленчук е вистинска ризница на хранливи материи. Спанаќот е богат со витамини А и К, а богат е и...

Роверот „Персеверенс“ откри дека звукот патува побавно на Марс

Роверот „Персеверенс“, лоциран на Марс, им помогна на научниците на НАСА да откријат дека на Црвената Планета звукот патува побавно. Од слетувањето на Марс, пред...

Во девет земји од ЕУ може да се патува без...

Девет членки на Европската Унија и шенген-зоната целосно ги укинаа мерките поради ковид-19 за влез во земјите, некои од нив го олеснија режимот за...

Медитеранската исхрана е најдобра за 2022 година

Доколку сакате да започнете со некаков режим на исхрана, а сѐ уште не сте одлучиле кој да го одберете, можеби е добро да размислите...

Само со свесност може да се спречи еколошката деградација

Дебата во ЕУ Климатските промени се тема на втората од дебатите инспирирани од тековната изложба „Розови тигри и златни гуштери и што уште не“, која...

Селанецот Бројгел мајстор на фламанската уметност

Селанецот Бројгел е прекар на Питер Бројгел Постариот, еден од најголемите фламански уметници на сите времиња. Роден е во Бреда, но не е јасно...

Во Бугарија се распоредени 900 американски војници

НАТО го засилува своето источно крило НАТО oбјави напредок во зајакнувањето на своето источно крило, при што четирите нови борбени групи во Словачка, Унгарија, Романија...

Синхронизирана алпско-јадранско- дунавска струјна спојка

Во обидите да се најде решение за скапата струја, некои земји веќе преземаат решителни чекори, со кои се бара начин да се дојде до...

И Македонија очекува поевтина струја

Какви се предвидувањата на домашната експертска јавност за влијанието на новата регионална берза врз снабдувањето и цената на струјата во Македонија Најавите за нова берза...

Пописот манифестира длабоки јазови

Претставниците на речиси сите етнички заедници наведени во македонскиот устав, но и оние со амбиција да бидат дел од него, „педантно“ изразија незадоволство и...