Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25439)

Трик со кој вашата бања секогаш ќе мириса убаво

Домување На прашањето како ја одржувате вашата бања мирислива, веројатно помислувате на разни спрејови, освежувачи и слични работи, но клучот всушност лежи во тоалетната хартија,...

Зголемување на производството на микрочипови до 2030 година

Европската комисија наскоро ќе го претстави планот за четирикратно зголемување на европското производство на електронски чипови до 2030 година и тоа ќе биде една...

Кралицата Елизабета сега има свој бренд со биопроизводи

Кралицата Елизабета Втора не мирува ниту на 96 години, а сега лансира свој бренд со биопроизводи. Имено, кралицата лансира бренд со производи направени на...

Робот успешно изврши операции на свињи

Роботот наречен СТАР изврши операции на животни со минимална човечка помош. Станува збор за паметен автономен робот, кој успешно изврши лапароскопска операција на четири...

Како да се справите со зимската депресија

При лошо расположение обично помагаат вајањето, сликањето, боењето, плетењето итн. Процесот на создавање нешто ќе ве научи да го цените сегашниот момент и ќе...

Британски модерни авиони ќе патролираат над небото на Бугарија

Само неколку дена откако Бугарија го обнови својот предлог за заштита на воздушниот простор над Македонија, иако од 2019 година досега оваа улога за...

Белград го обвинува Брисел дека молчи за плановите за формирање голема...

Ќе се формира интегрална територијално-административна единица: 30 километри во Албанија и 30 километри во Косово Министерот за надворешни работи на Србија, Никола Селаковиќ, изјави дека...

Вметнување нови области и вештини во училиштата

Денеска во основните и во средните училишта во државата започнува второто полугодие од оваа наставна година, со што повторно се актуализираат и прашањето и...

„Оригиналните“ патни исправи и визи чинат тони црни девизи

Феноменот на (про)давање оригинални македонски пасоши на оние што законски не им следува одекна кај нас на големи ѕвона во екот на пандемијата. Тоа...

Гасната криза ќе се почувствува и во Македонија

ТЕНЗИИТЕ ОКОЛУ УКРАИНА И РЕФЛЕКСИИТЕ ВРЗ СНАБДУВАЊЕТО СО РУСКИ ГАС НА ЕВРОПА Доколку Русија целосно го прекине извозот на гас, Европската Унија ќе мора да...