Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25432)

Растенија за подобар воздух во домот

Домување Растенијата во затворен простор не само што ѝ даваат карактер и допир на природата на просторот туку буквално и свеж воздух. Имено, вашето омилено...

Човек доби срце од генетски модифицирана свиња

Хирурзите во САД неодамна пресадија срце од генетски модифицирана свиња на човек, што претставува чекор напред во повеќедецениската потрага по користење животински органи за...

Започна првиот археолошки експеримент во вселената

Додека повеќето луѓе ја поврзуваат археологијата со праисториски остатоци и вредни артефакти, група научници го започнаа првиот археолошки проект на Меѓународната вселенска станица, односно...

Книга „1.200 молитви“ за роденденот на Тоше

Предговорот за ова уникатно дело го напиша познатиот македонски писател Венко Андоновски, а го наслови „Мозаикот на душата на Тоше“ Денеска, кога во целиот регион...

Постоеле две опции за атентат на Вучиќ

Србија Атентатот на српскиот претседател Александар Вучиќ бил нарачан од Јужна Америка, а егзекуцијата требало да се изврши во првата половина на февруари од снајперист,...

Српски иноватор креира систем што штеди до 40 проценти ...

Србија За време на енергетската криза, младиот српски иноватор Игор Јовановиќ разви систем за значителни заштеди на енергија, до 40 проценти, што беше потврдено со...

Невообичаен пенолошки проект меѓу Косово и Данска

Многумина во Копенхаген и во Приштина задоволно ги тријат рацете во очекување на почетокот на реализацијата на проектот со кој се предвидува од Данска...

За пет години готова пругата кон Бугарија

Од Министерството за транспорт и врски посочуваат дека забрзано се работи на изградба на источниот дел на коридорот 8. Рокот за изградба на оваа...

Опожарено вредно историско културно наследство

Пошироката јавност речиси воопшто не знае дека станува збор за објект што е стар над 120 години, познат како млинот на Исмаил-бег, кој редовно...

Во насилни демонстрации демолирана зграда на европска институција во Брисел

Белгија Жозеп Борел, шефот на надворешната политика на Европската Унија (ЕУ), ѝ се заблагодари на полицијата и го осуди „бесмисленото уништување и насилство“ преку објава...