Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25432)

Масивни воени сили на Алијансата упатени кон Истокот

НАТО ВО ГОТОВНОСТ НАТО испраќа дополнителни сили во Источна Европа поради ситуацијата околу Украина. Ваквата одлука е потврдена во вчерашното соопштение на Алијансата. „Сојузниците на НАТО...

Стриктно почитување на меѓународното право

Денешната заедничка седница на бугарската и на македонската влада се случува во исклучително чувствителен период, обременета со бугарската блокада на македонските евроинтеграции, непризнавањето на...

Итно ставање крај за дивеењето низ улиците

Во многу наврати досега, „Нова Македонија“ апелира и упатува повици и предупредувања до сите учесници во сообраќајот за тоа колку е висок степенот на...

Македонскиот јазик живее и надвор од Македонија

Со учество на повеќе од 40 странски македонисти и слависти од 17 земји во светот, вчера започна втората Зимска школа на Меѓународниот семинар за...

Буркина Фасо во четврт-финалето по серија од 18 пенали

ФУДБАЛ - КУП НА НАЦИИТЕ НА АФРИКА Тунис - Буркина Фасо е првата четвртфинална двојка на фудбалскиот Куп на нациите на Африка што се одржува...

Огромна побарувачка за билети за СП 2022 низ целиот свет

Повеќе од 140.000 билети се побарани за финалето на 18 декември и над 80.000 за воведниот натпревар на СП 2022, на 21 ноември. Само...

Голем успех на македонските шахисти, тројца меѓу првите 10

На турнирот во Србија, во конкуренција на 97 шахисти (осум ФИДЕ-мајстори) од 17 земји, Македонија настапи со осум играчи ОТВОРЕН ТУРНИР „ПАРАЌИН 2022“ ФИДЕ-мајсторот (ФМ) Роберт...

Пет нови книги од серијата „Најдобра кинеска литература за деца“

Во издание на „Македоника литера“ „Македоника литера“ од Скопје неодамна објави уште пет нови книги од антологиската серија „Најдобрата кинеска литература за деца“, со што...

Норвешка и Шведска прекинаа традиции и меѓу себе ќе играат за...

Норвешка по 25 години ја победи Шпанија, а Шведска првпат ја совлада Германија на континенталните натпреварувања. На едно коло пред крајот на втората групна...

Песната „Тајно моја“ е за првата љубов на Тоше...

Од книгата „Цвеќе на мирот“ на писателката Бистрица Миркуловска Мими сечка срценца и мечиња, испишува искажувања за љубовта и за празникот на вљубените... - Леле, еве...