Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25416)

Излезе книгата „Современи кратки книжевни форми“

Институтот за наука, алтернатива, култура и уметност „Инаку“ од Скопје, деновиве ја објави книгата „Современи кратки книжевни форми“. Станува збор за обемно и репрезентативно...

Нега и убавина

Трикови за гламурозен изглед на Нова година Влезете во 2022 година со стил. Оваа ноќ повеќе е дефинитивно дозволено. Овој пат ви откриваме пет едноставни трикови,...

За Нова година со кратки ракави на пролетни температури

Какво време нѐ очекува за празниците Сончево и топло време со мошне високи температури за овој период од годината нѐ очекува за новогодишните празници. Во...

На Алјаска забележан најтоплиот декември досега

Невообичаените временски услови на Алјаска донесоа дневни температури од 15,5 степени Целзиусови, што е највисока декемвриска температура досега регистрирана во оваа американска сојузна држава...

Најдобрите серии што дебитираа во 2021 година

Ова беше година на благи, но пријатни изненадувања. Најдобрата серија на сите времиња - како и да е, според „Нетфликс“ беше „Игра со лигни“,...

Новогодишна средба со семејството Имери Музиката за нас е љубов,...

Музиката е многу важен збор во семејството Имери. Разбирливо, бидејќи сите негови членови, сопружниците Дамир и Будимка, синовите Ади и Дино, снаата Дијана, па...

Везилка

По повод „2021 – Годината на Блаже Конески“ 1. Везилке, кажи како да се роди Проста и строга македонска песна Од ова срце што со себе води Разговор ноќен...

„Скопје за почетници, добро упатени и понављачи“ – подарок за...

„Нова Македонија“ ви го подарува стрип-изданието „Скопје за почетници, добро упатени и понављачи“ во овој празничен новогодишен број на весникот. Станува збор за стрип...

Избор на домашните издавачи – подари книга за Нова година

Новогодишен подарок во облик на книга е вонвременска класика, подарок што е секогаш актуелен. Па оттука домашните издавачки куќи во сезоната на новогодишните празници...

Шочикалко – антички град што е на листата на светско...

Шочикалко е антички град и претколумбиски археолошки локалитет, кој денес се наоѓа во западниот дел на федералната мексиканска држава Морелос, односно на 100 километри...