Ова беше година на благи, но пријатни изненадувања. Најдобрата серија на сите времиња – како и да е, според „Нетфликс“ беше „Игра со лигни“, алегорична драма за убиствена игра. Кејт Винслет го одржа можеби својот најизразен настап како детектив во малиот град со јаглен во Пенсилванија. „Дизни плус“ покажа дека може да се справи и со возрасните со серијата „Зависник“. Пандемијата на ковид-19 продолжи да го нарушува производството, но ја поттикна и креативноста. Кога „Ејч-би-о“ го замоли Мајк Вајт да смисли нешто лесно за снимање на една локација, тој го испорача „Белиот лотос“, мрачна класна сатира сместена на Хаваи. Ви ја претставуваме листата од девет серии што ги вклучува само оригиналните серии што дебитираа оваа година.

1. „Игра со лигни“ – Некои изразија скептицизам дека драмата за страшното корејско шоу, во кое стотици ликови се убиени во првата епизода, може ќе се бори да најде публика. Но не беа во право, „Игра со лигни“ доживеа глобален успех.

2. „Мер од Исттаун“ – Оваа драма на „Ејч-би-о“ изгледаше мрачно на хартија. Но „Мер од Исттаун“ беше осветлена од ѕвездениот пресврт на Кејт Винслет. Цврсто напишано, длабоко емпатично испитување на луѓето опфатени од околностите.

3. „Белиот лотос“ – Класната сатира на Мајк Вајт за американските летувалишта го насочи од едноставна поставеност, за семејства што одат во хавајски хотел, во нешто поголемо од збирот на неговите делови.

4. „Зависник“ – Не е случајно што две од најдобрите серии во годината беа за зависноста од опијати. Серијата „Зависник“ на „Дизни плус“ е едната од нив.

5. „Терор“ – Серијата се емитуваше во Велика Британија дури три години откако се појави во САД. Вредеше да се чека, интензивен хорор замислувајќи што станало со вистинските викторијански морнари, кои останале заробени во мразот додека го барале северозападниот премин.

6. „Време“ – Серијата го следи затворскиот службеник Ерик Мекнали, кој се труди да ги заштити оние што се под негова грижа. Нивните приказни беа можност за Мекговерн да изгради бесен и убедлив аргумент против кошмарот на системот на кривичната правда.

7. „Тоа е грев“ – Серијата „Тоа е грев“ на сценаристот Расел Ти Дејвис е љубовна приказна на скршени срца на четворица пријатели за време на епидемијата на сида. Оли Александар, како Ричи Тозер, се истакна во брилијантната екипа на млади актери.

8. „Фармата на Кларксон“ – Најшокантниот развој на годината беше угледниот британски репортер Џереми Кларксон, кој се обидува да води фарма на село. Кларксон долго време поседуваше големо количество обработливо земјиште во Котсволдс.

9. „Не можам да те извадам од мојата глава“ – Адам Кертис е режисер што предизвикува поделби. Па така и оваа документарна серија беше или најдоброто дело на Кертис или највознемирувачкото дело, но беше тешко да се гледа и да се остане неутрален.