Ознака: Борел

Борел: Изборите во Русија се одржаа под зголемена репресија и со...

Претседателските избори што ги организираше Русија од 15 до 17 март се одржаа во многу рестриктивен амбиент, влошено и од илегалната агресија врз Украина,...

Борел: Неуспешни разговори со Вучиќ и Курти за деескалација

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел соопшти дека на Минхенската безбедносна конференција имал одвоени средби со претседателот на Србија,...

Борел: Нема оправдување за осакатувањето на женските гениталии, ЕУ ќе ја...

Осакатувањето на женските гениталии претставува кршење на човековите права и форма на насилство врз девојчињата и жените, за кое нема оправдување, се наведува во...

Борел: Да се избегне ескалација, Блискиот Исток е жариште што може...

Треба да се избегне ескалација на Блискиот Исток и да не се дозволи ситуацијата да стане „експлозивна“, предупреди шефот на европската дипломатија Жозеп Борел...

Борел по заканите од Унгарија за вето: Не е време да...

Шефот за надворешна политика на ЕУ го повика денеска блокот да ја засили својата поддршка за Украина, бидејќи Унгарија се заканува на самитот оваа...

Блинкен и Борел си заминаа зашто сакаа да ја нагласат нивната...

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров денеска на прес-конференција на маргините на 30. Министерски состанок на ОБСЕ во Скопје, која се одржува паралелно со...

Борел ќе дојде на средбата на ОБСЕ во Скопје, но нема...

Шефот за европската дипломатија, Жозеп Борел, денеска изјави дека ќе допатува во Скопје на состанокот на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ),...

Борел: Создавањето независна палестинска држава е најдобрата гаранција за безбедноста на...

Создавањето независна палестинска држава е најдобриот начин да се гарантира безбедноста на Израел, изјави шефот за надворешна политика на Европската унија, Жозеп Борел. Тој вчера...

Борел на разговори со Кина, најголемиот трговски партнер на Европа

Високиот претставник на Европската Унија за надворешна политика, Жозеп Борел, во четвртокот пристигна во Кина, сакајќи да управува со стратегијата за „намалување на ризикот“...

Борел ги покани на средба министрите за надворешни работи на Израел...

Израелскиот министер за надворешни работи, Ели Коен и палестинскиот министер за надворешни работи, Ријад ал-Малки, се поканети да учествуваат на вонредниот состанок на европските...