Ознака: Борел

Борел: Договорот меѓу Србија и Косово мора да се спроведе, нема...

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел денеска во Брисел изјави дека Охридскиот договор меѓу Косово и Србија е целина...

Борел: Договорот во Охрид меѓу Вучиќ и Курти не беше потпишан...

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Жозеп Борел денеска изјави дека договорот меѓу Србија и Косово, постигнат на средбата во Охрид,...

Договорот од Охрид ќе биде составен дел на европскиот пат меѓу...

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Јозеп Борел денеска изјави дека постигнатиот договор во Охрид ќе биде составен дел од европскиот...

Борел: Косово и Србија постигнаа договор за анексот за нормализација на...

По 12 часа постигнавме договор како да се имплементира договорот постигнат на 27 февруари помеѓу Србија и Косово. Можам да соопштам дека Косово и...

Трилатералка во Охрид: Ќе решат ли нешто Курти и Вучиќ?

Во Охрид попладнево почна трилатералната средба на претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Албин Курти, со претставниците на Европската унија, високиот...

Работна сесија од преговорите Белград-Приштина во претседателската Вила Билјана

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска во Охрид во претседателската Вила Билјана ги пречека високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика...

Ковачевски во Охрид домаќин на Вучиќ и Курти под покровителство на...

Како продолжение на дискусијата од 27 февруари во Брисел на која беше договорен текстот на првичниот план за нормализација на односите меѓу Белград и...

Борел: Не е реално да се очекува повторно отворање на Преговарачката...

Иднината на Македонија и нејзините граѓани е во рамките на ЕУ, бидејќи само заедно сме доволно силни да се соочиме со предизвиците на тешкото...

Ковачевски: Нема препрека за втората меѓувладина конференција, но поради неодговорното однесување...

Преговарачката рамка е усвоена од сите 27 земји членки на ЕУ, не постои никаква пречка за одржување на втората меѓувладина конференција и отворање на...

Сакаме да покажеме колку го цениме прогресот на Македонија, истакна Борел

Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија, Жозеп Борел, денеска од Скопје порача дека иднината на...