Ознака: часовник

Атомски часовник што ќе работи 7,2 милијарди години

Научниците од Универзитетот за наука и технологија во Кина создадоа оптички часовник со стабилност и грешка помала од пет квинтилиони. Часовникот ќе изгуби или...

Најдобро време за вежбање за мозокот да работи како швајцарски...

Меморијата и работата на мозокот не се спортска дисциплина, но тие можат да се подобрат со физички вежби и спортски активности. Всушност, според една...

Цветен часовник подарок за скопјани

По повод денешниот ден кога точно пред 60 години во пет часот и седумнаесет минути градот Скопје доживеа катастрофален земјотрес, ден кој остави длабоки...

Променете ја исхраната, вратете го часовникот на вашата меморија

Мала промена во исхраната, кога оброците ги збогатувате со исхрана полна со свеж зеленчук и ја намалувате преработената храна, може да биде многу корисна...

Не влошувајте си ја несоницата со оваа грешка

Не сме сигурни точно колку луѓе имаат несоница - проценките се движат од 10 до 60 проценти од светското население - но уверени сме...

Часовникот на Хитлер продаден на аукција во САД за 1,1 милион...

Часовникот на поранешниот нацистички лидер Адолф Хитлер е продаден на аукција во американската сојузна држава Мериленд за 1,1 милион долари. Аукциската куќа „Alexander Historical Auctions“...

Во Индија пронајден украдениот часовник на Марадона

Полицијата во североисточната индиска сојузна држава Асам денеска соопшти дека пронашла украден часовник кој некогаш му припаѓал на легендата на аргентинскиот фудбал, Диего Марадона. Шефот...

„Пежо“ дизајнираше три нови безвременски часовници

  „Пежо“ ги продава часовниците „Armand, SINCE 1810“ за своите фанови. Тие претставуваат елегантен начин да ѝ оддадат почит на историјата на брендот. PEUGEOT Design...

Часовникот „Ролекс“ на Шон Конери на аукција

Часовникот „Ролекс“, од моделот „Сабмаринер 6538“ што Шон Конери го носел во филмот за Џејмс Бонд „Д-р Но“ во1963 година, оди на аукција. Почетната...

Часовник во Њујорк одбројува до катастрофата што ни се заканува

На „Јунион сквер“ на Менхетн, Њујорк, се појави необичен часовник што го одбројува времето што го имаат луѓето за да спречат климатска катастрофа. Според...