Ознака: Фудбалерите

Судиите ќе посветат дополнително внимание на ферплејот и на однесувањето на...

Сакаме да ги избегнеме непотребните картони и да го заштитиме имиџот на играта, така што ќе бидеме силни против мобингот. Ова е и за...

Стануваат ли фудбалерите подобри пеналџии?

Подеталната подготовка, подобрената техничка способност на фудбалерите и отфрлањето на идејата за „лотарија“ при шутирањето пенали се сметаат како причина за подобрената ефикасност. Згора,...

Хендерсон: Никој не се грижи сериозно за здравјето на фудбалерите

Мислам дека луѓето не можат да проценат колку сево ова е интензивно. Станува сѐ потешко и полошо. Јас сум загрижен за благосостојбата на играчите...

Со заедништво, сите „светски првенства“ ни се на дланка

ПОБЕДАТА НА ФУДБАЛЕРИТЕ КАКО ПОВОД Спортска Македонија е на нозе, откако македонските фудбалери повторно нѐ направија горди. По настапот на Европското првенство годинава, црвено-жолтите мајстори...

ФИФПРО: Задолжителни паузи за да не „изгорат“ фудбалерите

ФИФА предлага задолжителен одмор од 25 дена, за да закрепнат играчите по летните турнири, а Светскиот синдикат на фудбалерите е за пауза од 28...

Ангеловски: Ќе ја грабнеме секоја шанса за пласман во втората фаза

Првиот собир е во вторник, закажани се два тест-меча во Скопје, со Словенија и со Казахстан, а на дебитантското ЕП, Македонија ќе игра со...

ФИФПРО бара начини за заштита на фудбалерите од преоптоварување

Генералниот секретар на ФИФПРО, Јонас Баер-Хофман, вели дека фудбалот ќе се соочи и со пренатрупан календар во следните три години, поради што синдикатот веќе...

Фудбалерите од Премиер-лигата ги очекува 13-месечен маратон!

Од рестартирањето на Премиер-лигата, па до 11 јули 2021 година, предложениот датум за финалето на одложеното Европско првенство (ЕП) 2020, има 390 дена, период...

Нема да ги принудуваме фудбалерите да тренираат против нивна волја

Да, го сакаме фудбалот, да, тоа е наша работа, но не е поважно од нашите животи или од животите на другите луѓе, вели Клоп ЈИРГЕН...

Фудбалерите ќе играат со заштитни маски?

Не е јасно колку тие маски би штителе, но би било разумно да има што повеќе мерки на претпазливост, вели д-р Роуланд Као од ...