Ознака: фзо

Tри лица од Тетово осомничени дека го оштетиле ФЗО за над...

До Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесена е кривична пријава против три лица од Тетово, информира денеска МВР. Кривичната пријава...

Вработените во ФЗО најавија генерален штрајк ако примањата не им бидат...

Вработените во Фондот за здравствено осигурување денеска одржуваат предупредувачки протест со барање за усогласување на платите со растот на минималната плата. На протестот пред...

Случајот со Леонид не е единствен, неделава ќе ја почнеме иницијативата...

Заменик-омбудсманот Јован Андоновски одговорајќи на новинарско прашање во врска со случајот Леонид Индов најави дека оваа недела ќе почне да се работи на иницијатива...

ФЗО: Конзилијарното мислење без наведување на интервенцијата што му е потребна...

Првостепената комисија на Фондот за здравствено осигурување (ФЗО) го одбила барањето за лекување на младиот Леонид Индов во болница во Австрија затоа што според...

Родителите на Леонид не побараа мислење дали неговата рехабилитација може да...

Родителите воопшто немаат побарано никакво мислење од соодветна институција за можноста или неможноста за завршување на лекувањето, односно за рехабилитација на тоа дете во...

Се собираат донации за лекување на младиот Леонид во Австрија

Јавноста се мобилизира за да му помогне на младиот Леонид Индов со собирање на донации, откако неговиот случај привлече големо внимание и беа упатени...

Штрајкот во ФЗО ставен во мирување

Штрајкот во Фондот за здравствено осигурување се става во мирување, соопшти Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани на РМ...

Платите на вработените во ФЗО остануваат исти до мај

В.д. директорот на Фондот за здравствено осигурување (ФЗО) Асаф Абдурамани вечерва, на својот фејсбук профил соопшти дека е донесена одлука за иста вредност на...

Треба повторно да се разгледа одлуката за намалување на платите во...

Техничкиот премиер Талат Џафери одржал координативна средба со претставници на институциите за да се согледаат причините за штрајкот во Фондот за здравствено осигурување. Во...

Втор ден штрајк на вработените во ФЗО, очекуваат Владата да разговара...

Вработените во Фондот за здравствено осигурување (ФЗО) втор ден штрајкуваат поради најавите за кратење на нивните плати. Сите подрачни единици и денеска нема да...