Ознака: фзо

УПОЗ најави протести, ФЗО предупредува на штрајк

Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженија на граѓани (УПОЗ) најавува протест во петок пред Собранието затоа што тогаш, според информациите што...

Фатон Ахмети поднесе оставка од директорската функција на ФЗО

Директорот на Фондот за здравствено осигурување, Фатон Ахмети, во Фејсбук статус сподели дека поднесува оставка од функцијата генерален директор на Фондот за здравствено осигурување...

Во тетовската Клиничка болница на местото од изгорениот модуларен објект ќе...

Во Клиничка болница Тетово по пуштањето во употреба на Ургентен центар, министерот за здравство Фатмир Меџити и директорот Плумб Вела најавија дека во скоро...

Ковачевски: Фондот за здравство одлично се справи со сајбер нападот, успеа...

Фондот за здравствено осигурување за 14 дена успеа да се врати во целосна функција и да исплаќа плати и породилни отсуства на сите корисници...

Директорката на ФЗО не чувствува морална одговорност за хакирањето, не смее...

Директорката на Фондот за здравствено осигурување (ФЗОМ), Магдалена Филиповска-Грашкоска, кажа дека прво пријавиле дека системот има технички проблеми, а по три дена утврдиле дека...

ФЗО: Системот профункционира, почна исплатата на боледувањата, породилните и рефундациите

ИТ експертите ги финализираат процесите и функционалностите во Фондот за здравствено осигурување (ФЗО) и со тоа започна исплата на боледувањата, породилното отсуство и разни...

ФЗО: Во функција системот „Мое осигурување”, здравствените установи и аптеките имаат...

Фондот за здравствено осигурување (ФЗО) известува дека системот „Мое Осигурување" функционира за осигурениците во цела држава, со тоа што поради технички прилагодувања, во целосна...

Здравствените работници ќе ги бараат платите пред ФЗОМ, власта уверува дека...

Претставници на синдикални организации на вработени во здравствениот сектор денеска пред ФЗОМ ќе побараат исплата на платите за јануари и ќе информираат за следните...

Платите за здравство ќе се исплатат од трезорот, ако проблемот на...

Изнајдено е решение за исплата на платите во здравството, дури и ако до понеделник не се реши проблемот со системот на Фондот за здравство,...

И по три дена пациентите ќе се без лекови поради упатствата...

Фармацевтската комора вечерва предупреди дека упатствата за постапување со пациентите, дадени од Фондот за здравствено осигурување (ФЗО), а по хакерскиот напад на неговиот систем,...