Ознака: употреба

Советот на ЕУ препорачува намалување на потрошувачката на антибиотици за 20...

Министрите за здравство на земјите членки на Европската унија вчера на состанокот во Луксембург усвоија препорака со која бараат да се поттикне помала потрошувачка...

Нема да има двоумење за употреба на нуклеарно оружје доколку се...

Белорусија почна да добива тактичко нуклеарно оружје од Русија, изјави претседателoт Александар Лукашенко. Тој за Русија-1 изјави дека некои од нив се „три пати“...

Политичко профилирање – политичари за еднократна употреба

Истражувањата за кандидати, нови политичари или поединци со „амбиција во зародок“ верувам откриле подготвеност да се фаворизираат за лидерска политичка функција поекстровертни, необразовани, исфрустрирани,...

„Алкалоид“ пушти во употреба нова инвестиција вредна 720.000 евра

Новите лаборатории за контрола на квалитетот, истражување, развој и за регистрации се организирани на простор од 400 м², во производствениот сегмент за козметички производи...

Граѓаните гледаат спас во антибиотиците, за последиците никој не прашува

Според досега најсеопфатната процена на глобалното влијание на антимикробната резистенција (АМР), повеќе од 1,2 милион луѓе починале во 2019 година како директен резултат на...

Сертификатите за вакцинација се валидни и не се повлечени од употреба

Министерството за здравство информира дека во текот на вчерашниот ден, граѓаните кои имаат генерирано EU сертификат за вакцинација преку vakcinacija.mk треба преку веб порталот...

Како му се овозможи на Законот за употреба на јазиците да...

Повод: Подзаконскиот акт за издавање нови лични карти, донесен врз основа на Законот за употреба на јазиците Основниот принцип на владеењето на правото е дека Уставот...

Дaнска превентивно ја повлекува од употреба вакцината на „Астра зенека“

Данските власти издадоа соопштение за привремено повлекување од употреба на вакцината на „Астра зенека“ како мерка на претпазливост, бидејќи кај некои пациенти се појави...

За три дена забранети за употреба 40 кафемати во Скопје, Охрид...

Претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска, денеска на редовна прес-конференција во Владата ги презентираше наодите од спроведените инспекциски надзори во периодот од шести до...

Колку е точен крајниот рок за употреба на некои видови храна?

Во обидот да се намалат фрлањето храна и гладот на глобално ниво, во последно време се зголемуваат повиците за значително реформирање на актуелниот систем...