Ознака: УНХЦР

УНХЦР „длабоко загрижен“ за предлог-законот за азил во Велика Британија

Високиот комесаријат на ОН за бегалци (УНХЦР) објави дека е „длабоко загрижен“ поради нацрт-законот за азил што го претстави владата на Велика Британија. Во соопштението...

Една година по руската интервенција, несигурноста го оневозможува враќањето на раселените...

Дванаесет месеци по руската интервенција над Украина, повеќе од 13 милиони луѓе остануваат раселени од нивните домови, вклучувајќи речиси 8 милиони бегалци низ Европа...

Сто милиони луѓе годинава биле принудени да ги напуштат домовите

Сто милиони луѓе биле принудени да ги напуштат своите домови во 2022 година, што е за 10 милиони повеќе од минатата година, објави денеска...

Најмногу украински бегалци примиле Русија, Полска и Германија, според податоците на...

Во европските земји пристигнале вкупно 7.841.359 украински бегалци до 15 ноември, откако почна воената операција на Русија во Украина на 24 февруари, соопшти денеска...

Рекорден број раселени лица во светот

Глобалното присилно раселување достигна уште еден рекорд, ограничувајќи го деценискиот растечки тренд, се наведува во новиот извештај на Агенцијата за бегалци на ОН, УНХЦР,...

Повеќе од 6,5 милиони луѓе ја напуштиле Украина од почетокот на...

Агенцијата за бегалци на ОН, УНХЦР Агенцијата за бегалци на ОН, УНХЦР, објави дека повеќе од 6,5 милиони луѓе ја напуштиле Украина поради војната. Убедливо...

УНХЦР: Бројот на бегалци од Украина надмина 5,8 милиони

о изминатите 24 часа Украина ја напуштиле над 44.000 бегалци , што е вкупно околу 5,8 милиони од почетокот на руската воена инвазија врз...

УНХЦР: Во 2021 година над 3.000 мигранти загинале обидувајќи се да...

Во 2021 година 3.077 луѓе загинале или исчезнале во Средоземно Море и Атлантски Океан во обид да стигнат до Европа, се наведува во најновиот...

УНХЦР: Повеќе од 5,2 милиони Украинци се бегалци, 1,1 милион внатрешно...

По 24 февруари од Украина заминале 5,2 милиони луѓе, се дознава од податоци од Високиот комесар за бегалци при ОН (УНХЦР). Според податоците на Меѓународната...

УНХЦР: Повеќе од пет милиони луѓе ја напуштија Украина, седум милиони...

Повеќе од пет милиони луѓе ја напуштија Украина од почетокот на руската инвазија на 24 февруари - соопшти Високиот комесаријат на ОН за бегалци...