Ознака: ТИРЗ

ТИРЗ ги претстави можностите за инвестирање пред повеќе од 50 јапонски...

Повеќе од 50 јапонски компании учествуваа на бизнис вебинар организиран од ТИРЗ во соработка со Јапонската организација за надворешна трговија, ЏЕТРО (JETRO). Директорот на...

Деспотовски: Финансиска поддршка од државата досега искористиле над 900 домашни компании

Ефектот од странските инвестиции и директните придобивки за граѓаните се најважни и тоа е главен приоритет по кој се водиме, изјави Јован Деспотовски, директор...

​ТИРЗ: 2000 нови работни места во последните 12 месеци

За само една година се отвориле околу 2000 нови работни места во компаниите во ТИРЗ. Бројот на вработени во зоните во септември се искачи...

Очекуваме годишен приход до 15 милиони евра од „Јагео“ и значително...

Меѓу 12 и 15 милиони евра редовни годишни приходи очекуваме да се слеваат во Буџетот од тајванската „Јагео", откако нејзините фабрики ќе профункционираат со...

Битиќи: Ја сменивме перцепцијата на странските инвеститори дека земјава е дестинација...

Успеавме да ја промениме перцепцијата на странските инвеститори за зоните и перцепцијата дека земјата е дестинација со евтина работна сила. Сега странските инвеститори одлучуваат...

ТИРЗ: Продолжува растот на извозот и нови работни места

Растот на извозот и зголемувањето на бројот на работни места во Технолошко индустриските развојни зони - ТИРЗ продолжува и во февруари. Како што информираат...

„Гересхајмер“ отвора втора фабрика во ТИРЗ, најавени нови 180 вработувања

Германската компанија „Гересхајмер“ почнува со реализација на втора инвестиција во Технолошко-индустриската развојна зона - 2 во Скопје. Станува збор за изградба на втора фабрика...

Oбезбедено снабдувањето со гас во Скопје, ТИРЗ склучи договор со ЕСМ

Дирекцијата на технолошко-индустриски развојни зони (ТИРЗ) денеска склучи договор со ЕСМ Продажба, со којшто, како што соопшти директорот Јован Деспотовски, од 1 јануари следната година,...

Забележано највисоко ниво на извоз и нови 2.300 работни места од...

Над 2.300 нови работни места се отворени во компаниите во ТИРЗ од почетокот на годинава досега. Бројот на вработени заклучно со ноември се искачи...

Со инвестиција од 20 милиони евра „Текнопанел“ отвора 120 работни места,...

Инвестиција вредна 20 милиони евра која треба да отвори 120 работни места, вака денеска е најавен новиот производствен капацитет на турската високотехнолошка компанија „Текнопанел“...