Ознака: ТИРЗ

Oбезбедено снабдувањето со гас во Скопје, ТИРЗ склучи договор со ЕСМ

Дирекцијата на технолошко-индустриски развојни зони (ТИРЗ) денеска склучи договор со ЕСМ Продажба, со којшто, како што соопшти директорот Јован Деспотовски, од 1 јануари следната година,...

Забележано највисоко ниво на извоз и нови 2.300 работни места од...

Над 2.300 нови работни места се отворени во компаниите во ТИРЗ од почетокот на годинава досега. Бројот на вработени заклучно со ноември се искачи...

Со инвестиција од 20 милиони евра „Текнопанел“ отвора 120 работни места,...

Инвестиција вредна 20 милиони евра која треба да отвори 120 работни места, вака денеска е најавен новиот производствен капацитет на турската високотехнолошка компанија „Текнопанел“...

Вкупни инвестиции од милијарда евра и удвојување на бројот вработени во...

Директорот на Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони (ТИРЗ), Јован Деспотовски очекува до крајот на 2024 година да се оствари зацртаната цел од една...

Во Бунарџик ќе се произведуваат инфлатори за воздушни перничиња со инвестицијата...

Инфлатори за воздушни перничиња ќе се произведуваат во „YFA Automotiv“ во ТИРЗ Скопје 1, нова фабрика која е американско-кинеска инвестиција на компаниите „Јанг фенг“...

„Кемет електроникс“ отвори втора фабрика во ТИРЗ со инвестицијата од 25...

Вториот капацитет на американската компанија „Кемет електроникс“, инвестиција од 25 милиони евра во која ќе се вработат нови 360 лица денеска свечено е отворен...

Запалени покривна конструкција и печка во фабрика во штипската ТИРЗ, пожарот...

Пожар избувнал околу 10 часот во фабрика во Технолошко-индустриската развојна зона (ТИРЗ) во Штип. Пожарот набргу бил пријавен по што пожарникарите реагирале и целосно...

Деспотовски: Инвестицијата на „Е-Го“ предвидува 891 работно место со бруто-плати до...

Инвестицијата на германскиот производител на автомобили на електричен погон „Е-Го“ во технолошко индустриско-развојната зона во Тетово се проценува на околу 130 милиони евра, а...

Eкономската криза и војната во Украина нема да затвораат фабрики во...

Нема најави дека некои компании од ТИРЗ ќе ги затворат своите капацитети и ќе заминат од земјава, рече денеска директорот на Дирекцијатата за ТИРЗ,...

Пораст на извозот, увозот и бројот на вработени во технолошко-индустриските развојни...

Во технолошко-индустриските развојни зони е регистрирана највисока економска активност во првиот квартал од годината и во однос на извозот и во однос на увозот, покажува...