Ознака: тестирање

Се најавува генетско тестирање за допинг

Томас Бах, претседателот на ИОК, најави акциски план со четири точки и поддршка од 10 милиони долари за реализација на борбата против допингот Претседателот на...

По Северна Кореја, и Иран тестираше нова ракета

Иран успешно тестираше нова ракета, соопшти денеска лидерот на Револуционерната гарда, генерал Хосеин Салами. Како што пренесе агенцијата „Тасним“ тој на групата свештеници им рекол...

По две години Премиер-лигата е подготвена за ВАР

Во следната сезона 20-те стадиони на кои ќе се играат мечевите во Премиер-лигата ќе бидат опремени со технологија преку која одлуките ќе можат да...

Аномалијата во тестовите на „Спејс екс“ отвори бројни прашања

Облаци од чад се издигнаа од Станицата за воздухопловни сили на Кејп Канаверал во недела, откако тест на моторот предизвика дефект на ракетата „Драгон...

Какво оружје тестираше Северна Кореја?

САД не веруваат дека Северна Кореја успешно лансирала нова целосно оперативна ракета, откако Пјонгчанг пред неколку дена тврдеше дека спровеле „тестирање на ново тактичко...

Национално наместо екстерно тестирање

Во минатото имавме екстерни тестови што беа дел од образовниот систем неколку години едноподруго. Овие тестови сега е планирано да ги заменат национални тестови,...

Иран по првпат лансираше крстосувачка ракета од подморница

За време на годишната воена вежба во теснецот Ормуз, Иран по првпат лансираше крстосувачка ракета од подмориница. Локалните медиуми информираа за лансирањето и соопштија дека...

Меѓународно тестирање на основците

Од  април до мај годинава во 150 основни училишта ќе биде реализирано  меѓунардоното тестирање ТИМСС (TIMSS – Trends in International Mathematics and Science Study)...

Иновациите против загадувањето – кој ќе победи

На иновативни решенија, односно производи што би помогнале во намалувањето на загадувањето на воздухот, повеќе од една година работат пет фирми на кои Фондот...

Германците тестираат електрично возило што се полни за време на возење

Старт ап компанија од Минхен ова лето ги искористува предностите на силното баварско сонце за да ги спроведе последните тестирања на системот за напојување...