Ознака: терористички напад

Вооружени напаѓачи отвориле оган врз синагога, црква и полициска станица во...

Вооружени напаѓачи денеска отворија оган врз синагога, православна црква и полициска станица во рускиот северен кавказски регион Дагестан, при што убиле најмалку три лица,...

Русија ја истражува „украинската улога“ во нападот во „Крокус“, собрани податоци...

Рускиот Истражен комитет денеска соопшти дека ја истражува украинската главна улога во минатомесечниот напад во близина на Москва, за кој одговорноста ја презеде групата...

„Вашингтон пост“ објавува детали за предупредувањето на САД: Им укажале на...

На почетокот на март САД ги предупредиле руските безбедносни агенции дека постои закана од терористички напад во Русија и посочиле дека концертната сала „Крокус...

Русија од Украина ги бара виновниците за терористичките напади, Киев ги...

Русија побара од Украина да ги екстрадира сите поврзани со терористичките напади во Русија, вклучително и шефот на тајната служба СБУ, соопшти вчера руското...

Путин: Се надевам дека обвинителите ќе направат сѐ за терористите да...

Претседателот на Русија, Владимир Путин, денеска изјави дека истражителите ги утврдуваат околностите на терористичкиот напад во Москва и додаде дека се надева оти обвинителите...

Руски истражители во Таџикистан ги испитувале роднините на осомничените за нападот...

Руски истражители биле во Таџикистан за да ги испитаат семејствата на четворицата мажи кои стојат зад терористичкиот напад на трговскиот центар во Москва, јавија...

Деветмина повредени во терористичкиот напад во Москва се во критична состојба

Девет лица повредени во терористичкиот напад во „Крокус сити хол“ во Москва се во критична состојба, меѓу кои едно дете, додека 29 пациенти се...

Путин ги свикува шефовите на безбедносниот и социјалниот сектор, ќе се...

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ќе одржи состанок на кој ќе се разговара за мерките преземени по терористичкиот напад во петокот во Крокус Сити...

Како ќе реагира Кремљ додека Русија тагува за жртвите од терористичкиот...

Извор: Би-би-си На московската авенија Нов Арбат се поставени едни од најголемите видеоекрани во Русија. Деновиве сите тие ја прикажуваат истата џиновска слика: Запалена свеќа...

Осомничените за нападот во Москва изведени пред суд, двајца признаа вина

Пред Окружниот суд Басмани во Москва вчера се појавија сите четворица осомничени за нападот во концертната сала во предградието на Москва, во кој загинаа...