Ознака: тенкови

Тенковите „М1 Абрамс“ наскоро ќе пристигнат во Киев, изјави американскиот министер...

Американскиот министер за одбрана Лојд Остин изјави дека Украина наскоро ќе добие тенкови „М1 Абрамс“ додека украинските сили напредуваат во нивната контраофанзива. - Задоволство ми...

Резников ја најави украинската пролетна контраофанзива со западни тенкови

Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников во интервју за естонската телевизија сугерираше дека Украина може да почне офанзива во април или мај, во која...

Романија купува баталјон американски тенкови Абрамс

Романските воени претставници најавија дека државата ќе купи баталјон тенкови Абрамс од САД, со што Букурешт ќе стане трет корисник на тој тип тенкови...

Германија сака да купи 96 тенкови „Леопард 1“ и да ги...

Покрај тенковите „Леопард 2“, германската воена компанија „Рајнметал“ сака да купи 96 тенкови од типот „Леопард 1“ од швајцарската компанија „Руаг“ и да ги...

Германија бара да купи тенкови од Швајцарија за да ѝ помогне...

Германија побара од Швајцарија да ѝ продаде дел од своите тенкови „Леопард 2“, за да може да додели поголема воена помош за Украина, објави...

Софистициран контингент оружје за Украина, но кој ќе ракува со него

Откако ги добија ветувањата за тенковите „леопард 2“ и „абрамс“ од Германија и од САД, украинските власти се надеваат дека ќе добијат уште повеќе...

Украина во првиот бран ќе добие меѓу 120 и 140 западни...

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, денеска изјави дека Киев наскоро, „во првиот бран“ ќе добие меѓу 120 и 140 западни тенкови...

Украина, по тенковите, ќе бара и воени авиони од четврта генерација

Официјален Киев ќе бара борбени авиони од четвртата генерација, како американскиот Ф-16, откако ќе обезбеди борбени тенкови, изјави Јуриј Сак, советник на украинскиот министер...

САД испраќаат 31 тенк Абрамс во Украина

Американскиот претседател Џо Бајден најави дека САД ќе испратат 31 тенк Абрамс во Украина. Одлуката е донесена додека војната влегува во својот 12-ти месец. Говорејќи на...

Велика Британија ја повика Германија да дозволи испраќање тенкови во Украина

Велика Британија ја повика Германија да дозволи испраќање тенкови „Леопард“ во Украина, нагласувајќи дека тоа може да ги поттикне другите земји да пружат поддршка...