Ознака: Тенис

На Австралија опен е воведена измена како на Ролан Гарос

ТЕНИС Отвореното првенство на Австралија во тенис првпат ќе стане 15-дневен настан во 2024 година, во обид да се намали бројот на мечеви што завршуваат...

Да не сум од Србија, одамна ќе бев воздигнат во височините,...

Да не сум од Србија, уште пред многу години ќе бев воздигнат во височините на спортски план, особено во западниот свет, изјави најтрофејниот тенисер...

Ѓоковиќ го зацврсти гранслем рекордот со новиот трофеј во Њујорк

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ победи ја освои 24-та гранслем титула во кариерата, откако го победи Данил Медведев со 3-0 (6-3, 7-6 и 6-3 по...

Ѓоковиќ со нови рекорди стигна до полуфиналето

ТЕНИС - ГРАНСЛЕМ-ТУРНИР САД ОПЕН Ѓоковиќ, кој е рекордер со 23 гранслем-титули, ја забележа 250-та победа на гранслем-турнирите против првите десет играчи, четврта година има...

САД опен е најбучниот гранслем-турнир, благодарение на авионите, возовите, музиката и...

ТЕНИС Најголемиот стадион во нашиот спорт, најгласниот стадион во нашиот спорт. Тоа е големината. Тоа е ехото поради конструкцијата на покривот. Сѐ е комбинирано, рече...

Ѓоковиќ одново ќе биде прв, седма смена годинава на врвот на...

ТЕНИС Седум смени на првото место имаше и во 2018 година Новак Ѓоковиќ ќе се врати на првото место на ранг-листата на Асоцијацијата на тениските професионалци...

АТП ќе обезбедува минимални приходи за врвните 250 тенисери

Тригодишната проба ќе ги покрие сите приходи на првите 250 играчи, ако заработката падне под поставените прагови. За 2024 година праговите се поставени на...

Ѓоковиќ во епски меч го победи Алкараз

ТЕНИС – НА МАСТЕРСОТ ВО СИНСИНАТИ Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ триумфира на мастерс-турнирот во Синсинати (САД), откако во големото финале го совлада младиот Шпанец и...

Петта титула за Ивановски

Македонскиот репрезентативец, кој беше втор носител на турнирот во Крамзах, во финалето го совлада Џерард Кампана Ли од Јужна Кореја, со 6-2, 6-2. Калин...

Вондроушова – лани туристка, годинава прва неносителка со титула на Вимблдон

Бев туристка тука. Кога се враќав не знаев што ќе се случи, дали ќе можам повторно да играм на тоа ниво. На трева претходно...