Ознака: сцена

Трибина за книжевната сцена во современиот контекст

Трибината „Книжевната сцена во современиот културен контекст“ ќе се одржи денеска, во 12 часот, во салонот „ Империјал 1“ во КИЦ. Модераторка е Ана...

Ексклузивни креации од познати имиња на нашата модна сцена

Трето издание на „Скопскиот моден фестивал“ Третата интернационална сезона на забавно-културната манифестација повторно ќе ја забавува домашната и регионалната публика со богата ревиска програма. Модни...

Генерално чистење на политичката сцена

Како да се постапи со новите политички движења? Дали треба да се постави „санитарен кордон“ кон нив или тие треба да се вклучат во...

Нѐ израдува вибрантноста на домашната сцена

Организаторите за фестивалот „Крај Вардарот џез“ Почна четвртото издание на фестивалот „Крај Вардарот џез“, во организација на дискографската куќа „ПМГ Џез“, и ќе трае до...

Како што ќе каже лидерот!

Моменталните случувања во ДУИ се само пресликување на генералните состојби во речиси сите партии на македонската политичка сцена, каде што партиските статути не дозволуваат...

„Роња, ќерката на ограбувачот“ на Астрид Линдгрен првпат на театарската сцена

Вечерва, во 19 часот, на сцената на Театарот за деца и младинци – Скопје, ќе се случи праизведба на претставата „Роња, ќерката на ограбувачот“...

Ковид-19 се враќа на сцена

Дали и во третото пандемиско лето ќе ни се повторат истите грешки и пак ќе ни се случи да бидеме затечени и изненадени од...

Државата се празни, партиите се полнат?!

Како да се објасни состојбата во која државата во последните две децении загуби околу една десеттина од своето население, а тоа речиси воопшто не...

Портретот на Мерлин Монро на Ворхол на продажба за 200...

Светот е сцена Аукциската куќа „Кристи“ во мај ќе го понуди на продажба портретот на актерката Мерлин Монро, на американскиот уметник Енди Ворхол, кој се...

„Човекот на болката“ на Ботичели продадена за 45,4 милиони долари

Светот е сцена „Човекот на болката“, уникатна и емотивна слика на италијанскиот сликар Сандро Ботичели, која го прикажува воскресението на Исус од почетокот на 16...