Ознака: Срцето

Срцето на Европа е погодено од насилство

Во Брисел предупредување за тероризам и мерки на највисоко, четврто ниво Во Брисел е издадено највисоко предупредување за тероризам, по завчерашниот напад во кој беа...

Германска компанија што прави производ за клучна улога во руско-украинската војна

Интересна приказна публикува „Дојче веле“ за една германска компанија што ѝ продавала високотехнолошки производи и електронски компоненти на Москва - кои можат да се...

Вкупно 51 филм во трка за „срцето на Сараево“

Вкупно 51 филм од поширокиот регион се натпреваруваат за наградите „срцето на Сараево“ во натпреварувачките програми на 28. Сараевски филмски фестивал (СФФ), кој завршува...

Терористички акт врз македонскиот јазик во срцето на главниот град

Остри реакции во јавноста предизвика неодамнешното провокативно однесување на присутните на настанот, кога обраќањето на водителката на македонски јазик беше проследено со громогласни свирежи,...

Не издржа срцето на дедото

Заминувањето на годишен одмор за многумина значи одмор, релаксација, уживање во откривањето нови области, нови средини, нови луѓе. За жал, некои од нас ги...

Справете се со гневот, срцето ќе ви биде благодарно

Секојдневниот живот често ни сервира настани што можат да бидат извор на гнев или нервоза. Луѓето се справуваат со овие чувства на различни начини,...

Новогодишни јанѕи: идентитет со куршум во срцето (3)

Ферлингер, кој веројатно во нашата меморија воленс-ноленс ќе остане запаметен со овој глупав предлог, не е осамен меѓу европските „експерти“ и политидиоти на Брисел....

Децата читаат со срцето!

БАЛКАНСКИ ПИСАТЕЛИ ЗА ДЕЦА ВО „КОЛИБРИ“: НИКОЛА ШИМИЌ-ТОНИН Децата читаат со срцето, а не со очите. Тие слушаат со срцето, а не со ушите. Книгата...

Срцето и мозокот се поврзани посилно отколку што мислиме

Познато е дека физичката активност има добар ефект врз срцето, но дали знаевте дека ист ефект има и врз мозокот и менталното здравје? Колку...