Ознака: СП 2026

Големи фудбалски моменти на стадионите за СП 2026

Мундијалот во 2026 година ќе се игра на 11 стадиони во САД, три во Мексико и два во Канада, и секој од нив досега...

Неочекувани порази на Бразил и на Аргентина

Бразил загуби на гости од Колумбија со 1-2, а Аргентина на свој терен од Уругвај со 0-2 ФУДБАЛ - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2026 Репрезентацијата на Колумбија...

Почнува долгото патување кон СП 2026

ФУДБАЛ В четврток е првиот меч, Парагвај - Перу, со кој ќе почнат квалификациите во Јужна Америка за пласман на СП 2026. Во октомври е...

Познати 16-те града домаќини на СП 2026

ФУДБАЛ На тоа СП, на кое првпат три земји ќе бидат домаќини на турнирот и првпат ќе има 48 селекции, натпреварите ќе се играат во...

Огромен интерес на градовите во САД за домаќинство на СП 2026

Тој мундијал ќе се игра во САД, Канада и во Мексико, а во САД е предвидено да се игра на 10 стадиони, но веќе...

ФИФА сака да заработи 12 милијарди долари од СП 2026

Претседателот на судискиот комитет на ФИФА, Пјерлуиџи Колина, истакна дека организацијата предвидува заработка од околу 12 милијарди долари од Светското првенство во 2026 година....