Ознака: спасувачка акција

Седумгодишно дете и уште три лица се изгубиле на патот од...

На единствениот повикувачки број 112 во Центарот за управување со кризи (ЦУК) денеска доцна попладне е добиена пријава за четири лица, меѓу кои и...

Сè уште трае спасувачката акција на жичарница во Анталија

Уште 29 патници на жичарница се уште висат во кабина во јужна Турција откако вчера се урна столб, соопштија локалните власти. Во несреќата што се...

ЦУК: Спасена туристка од Австрија повредена при слободно скијање кај месноста...

На Единствениот повикувачки број за итни повици 112 во ЦУК во 14:20 часот волонтер од Охридска спасителна служба, којшто е и водич на туристичка...

Попладнево имало спасувачката акција за лице кое скршило нога на Водно,...

Спасувачка акција за лице со скршена нога при пешачење на патека на Водно е спроведена  доцна попладнево, по известување на Единствениот повикувачки број за...

Акција на ЦУК, МВР, Итна медицинска помош и Црвен крст, се...

На Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во Центарот за управување со кризи (ЦУК) на пладне, 11:56 часот, е добиен повик за повредено...

Спасен еден од морнарите од потонатиот брод кај Лезбос, екипажот пријавил...

Продолжува акцијата за пронаоѓање на 12 морнари Продолжува и денеска спасувачката акција на Крајбрежната служба на Грција за пронаоѓање на исчезнатите 12 морнари од товарниот...

Полицаец спасил жена од водите на Крушевското Езеро

Синоќа во 21.15 часот во ОВР Крушево било пријавено дека 68-годишна жена сака да се фрли во езерото во близина на Крушево, известува Министерството...

„Тигрите“ спасија повреден планинар, со хеликоптер пренесен на Клинички

Спасувачки тим од Хеликоптерската единица за полициски намени и Алпинистичкиот тим од Одделот за специјални полициски операции – САЕ Тигар попладнево на Осоговските Планини...

Слушнале звуци од под урнатините и пронашле животни: Кози и куче...

Две кози се извлечени живи од урнатините 637 часа по разорните земјотреси во градот Нурхак, во турската провинција Кахраманмарас, јавува „Анадолу“. Работниците кои ги отстранувале...

Девојка спасена по 137 часа од земјотресот во „чудото во Газијантеп“:...

Спасувачите пронајдоа преживеана девојка по име Икранур, која помина 137 часа под урнатините во Газијантеп по катастрофалниот земјотрес, а глетката прикажана од турскиот град...