Ознака: скопски поетски фестивал

Почнува третиот Скопски поетски фестивал

Со поетското читање под наслов „Воздух. Ветер. Дишење.“, вечерва во киното „Фросина“, официјално започнува третиот Скопски поетски фестивал. На отворањето ќе настапат: Санде Стојчевски, Лулзим...

Се одржа „Отскочна даска #2“, Дарија Јовановска избрана да чита на...

Синоќа во преубава атмосфера пред стотина посетители во кафе-книжарницата „Буква“ во Скопје се одржа „Отскочна даска #2“, преднастан на Скопскиот поетски фестивал, наменет за...

Заврши второто издание на „Скопскиот поетски фестивал“

Со проекција на 12 поетски филмови во кафе-книжарницата „Буква“ синоќа заврши второто издание на „Скопскиот поетски фестивал“. На настанот „Стиховно мапирање на Скопје“ се прикажаа...

Со поетски филмови за Скопје вечерва завршува „Скопскиот поетски фестивал“

Со настанот „Стиховно мапирање на Скопје“ ‒ видеопроекција на 12 поетски филмови, што ќе се прикажат вечерва во кафе-книжарницата „Буква“ со почеток во 21...

Со џез и поезија вечерва официјално ќе биде отворен „Скопскиот поетски...

Скопската публика вечерва ќе може да ужива во поезија и џез на официјалното отворање на второто издание на „Скопскиот поетски фестивал“, што ќе се...

Марија Велинова „отскокна“ на Скопскиот поетски фестивал

Марија Велинова е победничка на настанот „Отскочна даска“ на кој во кафе-книжарница „Буква“ вечерва земаа учество тринаесет млади поети од 16 до 25-годишна возраст....

Дваесетина поети, џез и поетски филмови на второто издание на Скопскиот...

Второто издание на „Скопскиот поетски фестивал“ ќе се одржи од 29 август до 1 септември годинава, на две локации: во Младинскиот културен центар ‒...

„Отскокни и ти!“ – повик за учество на млади автори на...

„Отскочна даска“ е поетско читање што ќе ги собере сите млади, надежни, познати или помалку познати поети и поетеси од домашната книжевна сцена, а...

Заврши првото издание на „Скопскиот поетски фестивал“

Првото издание на интернационалниот „Скопски поетски фестивал“ заврши денеска со мастерклас, односно работилница за креативно пишување, која ја предводеше универзитетскиот професот Ким Симонсен од...

Интернационална вечер на Скопскиот поетски фестивал

Пет странски поети ќе се претстават вечерва на втората интернационална вечер на Скопскиот поетски фестивал, кој свечено се отвори синоќа во Младинскиот културен центар. Марија Дејановиќ...