Ознака: синџири

Како малите економии да се вклучат во глобалните синџири на снабдување

Со инвестиции во технолошки развој, иновации, знаење и маркетинг значително може да се зголеми извозот како двигател на економскиот раст, објаснуваат стопанствениците Зајакнување на конкурентноста...

Бестрашни и смели, ги кинеа синџирите на вековното ропство

Сведоштва на директните учесници во ослободувањето на Скопје Во дневникот на Шеснаесеттата македонска ударна бригада е запишано: „Партизаните со нетрпение го чекаа часот за тргнување....

Во зграда во Нигерија пронајдени над 300 деца и возрасни врзани...

Нигериската полиција спаси повеќе од 300 луѓе, повеќето од нив деца, кои биле врзани со синџири и заробени во зграда во градот Кадуна на...

Ниту синџири не ги спасуваат велосипедите од кражба

Меѓу скопјани се зборува дека нема некој што имал во животот велосипед а да не му се случило да му биде украден. Граѓаните разочарано...

Пронајдено телото на магионичарот кој скокна во река врзан со синџири

Индиската полиција го пронајде телото на магионичарот кој врзан со синџири беше спуштен во река обидувајќи се да го изведе познатиот трик на Худини....

Задолжителна употреба на синџири на Ѓавато

Од 8.15 за сообраќај преку планинскиот превој Ѓавато задолжителна е употреба на зимска опрема (синџири), информираат од Македонија пат.

Обилен снег паѓа на Стража, задолжителна употреба на синџири

Поради интензивни врнежи од снег на планинскиот премин Стража се воведува задолжителна употреба на зимска опрема (синџири) за сите сите моторни возила, соопшти Диспечерскиот...