Ознака: Сараево

Панорама / Новинарка – „непријател бр.1

Сараево - Повеќе од 26.000 лица ја изгубиле работата во Босна и Херцеговина по воведување на мерките против ширење на коронавирусот. За да можат...

Панорама / Антикорона-сојуз од Вашингтон до Москва

Љубљана - Словенечката влада донесе одлука да ја укине обврската со која граѓаните мораа задолжително да носат заштитни ракавици кога влегуваа во продавниците и...

Панорама

Сараево - Во градот Бихаќ е потврдена првата жртва од коронавирусот во Босна и Херцеговина. Според директорот на кантоналната болница „Д-р Ирфан Љубијанкиќ“, Хајрудин...

Барселона и Сараево можни кодомаќини на ЗОИ 2030?

Во случај организацијата да ја добие Барселона, според некои најави, натпреварите во скијачки скокови би можеле да се одржат во Сараево, кое беше домаќин...

Членови на Исламската држава од БиХ пристигнаа во Сараево

На аеродромот во Сараево вечерва пристигнаа државјани на Босна и Херцеговина, кои се бореле во терористичката организација Исламска држава, пренесуваат босанските медиуми. Авионот, со...

Атлас за 100.000 жртви од војната

Во Сараево почна да работи дигиталната онлајн-платформа „Босански атлас на воени злосторства 1992-1995“, која нуди податоци за настаните и за сите жртви од војната...

Поради густата магла откажани сите летови во Сараево

Речиси сите летови до и од главниот град на Босна и Херцеговина од меѓународниот аеродром во Сараево се откажани поради маглата и смогот што...

Националната опера и балет настапи пред 6.000 гледачи во Сараево

Уметниците на Националната опера и балет на Македонија гостуваа во Босна и Херцеговина, каде што во салата „Мирза Делибашиќ“ на Скендерија, во Сараево, ја...

Воодушевувачки настап на НОБ пред шест илјади посетители во Сараево

Уметниците на Националната Опера и Балет на Република Македонија во саботата во салата „Мирза Делибашиќ“ на Скендерија во Сараево, ја изведоа сценската кантата „Кармина...

Гостување на Националната опера и балет во Сараево, Босна и Херцеговина

Во Сараево, Босна и Херцеговина, денеска се одржа прес-конференција за медиумите по повод гостувањето на Националната опера и балет во Сараево со музичко- балетскиот...