Ознака: Сараево

Одбележана 30-годишнината од масакрот на пазарот Маркале во Сараево

Функционери на БиХ, Федерацијата на БиХ и округот Сараево денеска им оддадоа почит на жртвите од масакрот на 5 февруари 1994 година од страна...

Какви се уметничките позиции за загрозениот биодиверзитет?

Од Македонија на изложбата во Сараево учествуваат уметниците Дарко Алексовски, со серија дела насловени „И планините продолжуваа да ветуваат“, и Нада Прља, со инсталацијата...

Сараево повторно град со најзагаден воздух во светот, Скопје е на...

Сараево денеска повторно го достигна врвот на листата на градови со најголема загаденост на воздухот, покажуваат податоците на порталот „Ер вижуал“ (AirVisual), кој собира...

Уапсени претседателот на Судот на БиХ и поранешниот директор на разузнавачката...

Припадниците на Агенцијата за истрага и заштита на БиХ (СИПА) денеска во Сараево ги уапсија претседателот на Судот на БиХ Ранко Дебевец и поранешниот...

Сребрен медал за Милијана Рељиќ

Во однос за нормата за Летните олимписки игри во 2024 година, ќе учествуваме на квалификациите во март во Софија, каде што две натпреварувачки од...

Награда за „Авантурите на една турбофолк-принцеза“ во Сараево

ТВ-серијата „Авантурите на една турбофолк-принцеза“ на продукцијата ОХО освои главна награда за серија во развој на 29. „Сараевски филмски фестивал“, што е најновиот проект...

Македонски анимирани филмови во Сараево

По иницијатива на филмскиот центар „Вардар филм“ – Скопје, заедно со Сараевскиот филмски центар, се организираат филмска изложба и реализација на проекции на анимирани...

ПРОКОПИЕВ ВО САРАЕВО

Во пролетта 1939 година, кога Иво Андриќ е назначен за вонреден ополномоштеник во југословенската амбасада во Берлин, Трајко Прокопиев е избран, меѓу 18 кандидати,...

По настапот на ЕК, Глигороски и Недановска се на тренинг-камп во...

Тие викендов на Европскиот куп (ЕК) во џудо за јуниори, во конкуренција на 268 учесници од 18 држави, остварија по една победа и пораз Македонските...

Едно лице уапсено, а неколку се приведени во Сараево по нападот...

Едно лице е уапсено, а неколку приведени по нападот врз група родители на деца од Белград кои синоќа учествувале на регионален турнир во Сараево. Синоќа...