Ознака: Сараево

Во Сараево и во Горажде уапсени осомничени за воени злосторства

Порака од БиХ дека воените злосторства никогаш не застаруваат Во регионот вчера се посвети големо јавно внимание на случајот со завчерашното апсење на лица обвинети...

Панорама

Подготвил: Mарјан Велевски Белград - Српскиот претседател Александар Вучиќ подготви дециден и жесток одговор до Брисел, а одговорот на јавноста ќе ѝ биде соопштен најдоцна...

Вкупно 51 филм во трка за „срцето на Сараево“

Вкупно 51 филм од поширокиот регион се натпреваруваат за наградите „срцето на Сараево“ во натпреварувачките програми на 28. Сараевски филмски фестивал (СФФ), кој завршува...

Во главниот град на Босна и Херцеговина утре почнува Сараевскиот филмски...

Екатерина Лазаревска Александра Лашкова Од утре до 19 август, во главниот град на Босна и Херцеговина ќе се одржува 28. издание на Сараевскиот филмски фестивал...

Три писма со порака од разурнатите Скопје, Сараево и Мариупол

Дали воопшто некој го слуша овој крик на обичниот човек фатен во стапицата на големите сили? Секоја катастрофа, природна, воена или политичка, мора да...

Документарецот „Повлекување“ на Анабела Ангеловска во конкуренција за награда во Сараево

Екатерина Лазаревска, Александра Лашкова Македонско-германската копродукција „Повлекување“ во режија на Анабела Ангеловска, влезе во конкуренција за награди меѓу 22 филма во категоријата - документарен филм...

Бугарски војник пронајден мртов во Сараево

Бугарското Министерство за одбрана соопшти дека бугарски војник што дејствувал како дел од операцијата „Алтеа“ на ЕУФОР во БиХ е пронајден мртов во базата...

Ердоган во посета на Сараево

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган неделава ќе престојува во Босна и Херцеговина. Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, најавил дека ќе дојде...

„Стела“ единствен македонски филм во Сараево

Филмот „Стела“, во кој главен лик е младата шарпланинка Стела, со уште осум филма, од кои некои се кратки, е во селекција на детската...

Силно невреме во регионот – поплавени улици во Загреб и Сараево

Хрватската престолнина Загреб и околните области денеска беа погодени од најавениот силен дожд, што предизвика проблеми во источниот дел на градот, Дуго Село и...