Ознака: рудник

Владата само го задолжи Бектеши да ја образложи одлуката за рудникот...

Иако се очекуваше министерот за економија Крешник Бектеши да ја образложи одлуката за спојување на концесиите за рудникот Иловица на вчерашна владина седница, од...

Партиите се обинуваат кој е крив за концесијата за рудникот во...

Политичките партии и денеска со меѓусебни обвинувања за рудникот во Иловица. Од ВМРО-ДПМНЕ велат кога во прашање се бизнис интересите и криминалот на ДУИ министрите...

Протест во Струмица против рудникот „Иловица-Штука“: Тоа е рудник на смртта

Стотици струмичани денеска излегоа на протест против последната владина одлука за спојување на концесиите на рудникот „Иловица-Штука“. Тие побараа итно и неодложно одземање на,...

Најмалку 28 загинати во рударска експлозија во Турција, се спасуваат десетици...

Најмалку 28 луѓе загинаа во рударска несреќа во северната турска провинција Бартин, додека десетици остануваат заробени длабоко под површината. Околу 110 луѓе имало во...

Заглавени 120 рудари во „Трепча“ поради прекин на електричната енергија

Во косовскиоот рудник за јаглен „Трепча“ попладнево останале заглавени 120 рудари од првата смена, поради прекин на снабдувањето со електрична енергија, јави дописникот на...

Првата жртва од 10 заробени рудари е извадена од рудник за...

Од рудникот за јаглен Зофјувка во Шлезија, во југозападна Полска, спасувачите во текот на ноќта го изнесоа телото на првиот мртов рудар од десетмината...

В зори почнаа да одекнуваат сирените во Сокобања, семејствата на рударите...

Сведоштво по експлозијата во рудникот Соко Жителите на Сокобања се вознемирени по експлозијата во рудникот Соко во која рано утринава осуммина ги загубија животите, а...

Повеќемина загинати и повредени во експлозија на метан во рудник во...

Во рудникот Соко во близина на Сокобања се случи експлозија на метан од која се урна дел од јамата, а рударите останаа заробени. Според...

Се урна рудник за злато во Судан, над 30 загинати

Најмалку 31 жртва има по уривањето на приватен рудник за злато во западен Судан, соопштија денеска официјални лица. - Телата на 31 лице се извлечени...

Еколошкото востание во Србија – протести, блокади и тепачки

Во Белград и во повеќе од 50 населени места ширум Србија, на повик на иницијативата „Тргни промени“ и голем број движења на еко-активисти собрани...