Ознака: Репрезентацијата

Ѓорѓиевска и Гакидова повратнички во репрезентацијата

На списокот фигурираат вкупно 35 ракометарки, од кои 12 се интернационалки, а поради повреда отпадна Симона Маџовска РАКОМЕТ - САВЕВСКИ ГО ОБЈАВИ ПОШИРОКИОТ СПИСОК ЗА...

Митрашиновиќ се враќа во репрезентацијата

Селекторот Ашаданов, сепак, не ќе може да смета на сите кошаркарки за мечевите со БиХ, в четврток на гости, и со Белгија, в недела...

Македонија продолжува со подмладување на репрезентацијата

Во споредба со СП 2021, во сегашниот состав има 13 нови имиња, а во споредба со ЕП годинава, сега има 10 повикани ракометари. Просечната...

Рекордерката Формига по 26 години се збогува со репрезентацијата...

Формига, која одигра 234 меча за националниот тим, е единствената што играла на сите седум изданија на олимпискиот турнир за фудбалерки (има два сребрени...

Георгиевски: Императивот секогаш е победа

Египет е квалитетна селекција, а тоа го покажаа и сега на ЛОИ во Токио, тактички игра добро и ракометарите се мошне дисциплинирани во исполнувањето...

Како Ханси Флик го врати оптимизмот во репрезентацијата

Новиот германски селектор бара силно темпо, прогресивна игра и висок пресинг. Тој пристап е типичен елемент на фудбалскиот идентитет на Баерн и многу од...

Луковски: Мора да се менува стратегијата за развој на македонската кошарка

Прво е потребно да се направат измени во самиот систем на домашното натпреварување, второ, да се сменат стручниот пристап и работата со младите талентирани...

„Македонија под мое водство ќе игра брз и модерен ракомет“

Пред нас е голема одговорност и се надевам на долгорочна и успешна соработка. Нѐ чекаат битки на кои треба да одговориме соодветно и квалитетно....

Стојановски: Нема откажување, ќе пробаме да ги искористиме сите шанси

За мене е многу важно што сите играчи се во натпреварувачка форма, без оглед каде настапуваат. Со добра атмосфера и давање 200 отсто од...

Репрезентацијата од понеделник тргнува кон ЕП 2022

За првите квалификациски дуели идната недела, со Финска и со Швајцарија, селекторот Брестовац соопшти список со 35 ракометари, а скратениот за подготовките ќе го...