Ознака: рекет

Врховен ги одби барањата на Катица Јанева и Бојан Јовановски за...

Врховните судии ја потврдија затворската пресуда за предметот „Рекет“ каде на Катица Јанева ѝ беше одредена седумгодишна затворска казна, а на Бојан Јовановски му...

Рочиштето за милионот на Камчев одложено откако поштар не ги нашол...

Одложено е судењето на кое се бара Бојан Јовановски - Боки 13, Катица Јанева и државата да вратат дел од 1,5-те милиони евра на...

Орце Камчев халуцинира, рече Катица Јанева за сведочењето на бизнисменот дека...

Поранешната специјална јавна обивнителка Катица Јанева во судницата посочи дека бизнисменот Орце Камчев халуцинира, додека тој даваше исказ, тврдејќи дека бил рекетиран. Откако Камчев...

Камчев ја повлече тужбата против Кичеец

Орце Камчев ја повлече тужбата против Зоран Милески - Кичеец, третоосуден во случајот „Рекет“. Ова го констатираше судијата Андреј Димовски на денешното рочиште во...

Камчев нема да бара од Кичеец да му враќа пари од...

Бизнисменот Орце Камчев, нема да бара од Зоран Милески - Кичеец, осуден во случајот „Рекет”, да му врати дел од 1,5 милиони евра. За...

Судот го одби барањето на Кичеец за условен отпуст

Зоран Милевски - Кичеец нема предвреме да излезе од затвор. Кривичниот суд му го одби барањето за условен отпуст, кој го бараше по одлежани...

Катица Јанева спроведена во „Идризово“

Поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, е спроведена во затворот „Идризово“ на отслужување на седумгодишната затворска казна за случајот „Рекет“. Гевгелискиот суд денеска издал налог...

Апелација ги потврди пресудите – за Јанева седум, за Јовановски девет...

Апелациониот суд Скопје ги потврди првостепените пресуди во случајот „Рекет“ со кои поранешната шефица на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, е осудена на седум,...

Одбраната на Јанева се жали на суштествени повреди на постапката за...

Одбраната на Катица Јанева тврди дека Обвинителството не го докажало делото кое се става на товар на осудената во случајот „Рекет“, додавајќи дека пресудата...

Одбраната на Јовановски бара укинување на пресудата за „Рекет“

Одбраната на Бојан Јовановски бара првостепената пресуда за случајот „Рекет“ да биде укината или случајот да биде вратен на повторно судење, поради, како што...