Ознака: ракометарки

Македонија идната недела ќе ги дознае ривалите на своето седмо ЕП

Ждрепката за составот на групите е закажана за 18 април во Виена КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2024 ЗА РАКОМЕТАРКИ Женската ракометна репрезентација на Македонија со победа го...

Грчевски: Поправивме многу сегменти во играта

Девојките се бореа и увидоа дека можат да играат против секого, вели селекторот Кристијан Грчевски по вториот пораз (20-24) од Шпанија на гостински терен КВАЛИФИКАЦИИ...

Трета титула за Франција, Данска се пласира на ЛОИ

Франција, која во финалето го победи досегашниот светски и актуелен европски првак Норвешка, сега е олимписки и светски шампион. Данска го освои бронзениот медал...

Во полуфиналето се сите домаќини на СП 2023 и олимпискиот првак...

Од годинашните полуфиналисти, Франција е актуелен олимписки шампион, Норвешка е актуелен светски првак, Данска е актуелен европски вицешампион, а Шведска беше четврта на ЛОИ...

Фаворитите со по четири бода влегоа во главната групна фаза

СП 2023 ЗА РАКОМЕТАРКИ Норвешка досега е најефикасна (121 гол) и има најголема позитивна гол-разлика (плус 59) По максимални три победи во првата групна фаза на...

Норвешка ја брани титулата, репрезентациите играат и за пласман на ЛОИ

СП првпат се игра во три држави (домаќини се Данска, Норвешка и Шведска). Новиот светски првак ќе обезбеди место на ЛОИ 2024, а селекциите...

Македонија тргнува кон враќање на мундијалите по пауза од 16 години

Собирот на македонските репрезентативки е закажан за денеска во 12.30 часот, првиот меч со Украина е в сабота во Скопје, а реваншот е на...

Норвешка е на чекор до ново полуфинале

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ЗА РАКОМЕТАРКИ На 15. Европско првенство (ЕП) за ракометарки, кое се игра во Словенија, Македонија и во Црна Гора и кое влезе во...

Савевски: Потребно е да изградиме систем на работа, а потоа да...

Мораме да го смениме начинот на работа, да ги натераме девојките да веруваат во себе дека се способни за успех, ако сакаме да напредуваме....

Со победа над Романија до пласман во следната групна фаза

По две кола, пласман понатаму обезбедија Норвешка, Унгарија (група А), Шведска, Данска (група Б), Франција, Холандија (група Ц) и Црна Гора (група Д) ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО...