Ознака: Промовирана

Збирката „Три дена во Париз“ од Емил Крстески промовирана во...

Збирката раскази „Три дена во Париз“ од Емил Крстески, во превод на српски јазик, е промовирана во Нови Сад со убаво дружење и пријатен...

Промовирана публикацијата „Зборува АКТО 2006-2020“

Публикацијата со наслов „Зборува АКТО 2006-2020“ на околу 300 страници презентира илустрации и интервјуа на локални и интернационални еминентни културни работници, куратори, уметници и...

Во Шибеник промовирана биографијата „Арсен човек како тој“

Биографијата на големиот хрватски и регионален композитор, поет, кантавтор и уметник Арсен Дедиќ, што ја напиша хрватскиот новинар Златко Гал, во вторникот беше претставена...

Промовирана „Средни години“ од Алеш Мустар

Во рамките на „Малиот новогодишен саем на книгата“ се одржа промоцијата на книгата „Средни години“ од словенечкиот поет Алеш Мустар, во издание на „Или-или“,...

Промовирана енциклопедијата „Кинески мозаик“

Илустрираната енциклопедија „Кинески мозаик“ од Виктор Урумов деновиве беше промовирана во книжарницата „Литература.мк“ во издание на „Арс ламина - публикации“, а меѓу другото беше...

Децата се најблагородната публика, но и најострите критичари

Промовирана „Патека од кикиритки“ од Ана Аврамоска Сиљаноска Новата книга за деца „Патека од кикиритки“ од авторката Ана Аврамоска Сиљаноска беше промовирана завчеравечер во книжарницата...

Промовирана „Небесна геометрија“ од Андреј Ал-Асади

Андреј Ал-Асади несомнено е еден од најпрепознатливите гласови во младата македонска поезија. Се појави тивко со своето средношколско првенче „Миднајт блуз“, а веќе со...

Промовирана „Радосница“ од Калиопи Трпчева

Во книжарницата „Литература.мк“ на улицата Македонија деновиве се одржа промоција на новото издание за креативни родители, „Радосница“, од Калиопи Трпчева. Радосницата, која е во издание...

Промовирана новата жандармерија во РС

Министерството за внатрешни работи на Република Српска вчера, со свечено постројување што се случи во Центарот за обука во близината на Бања Лука, ја...

Промовирана новата сликовница „Девојче и мече“ од Ване Костуранов

Во весела атмосфера, со многу деца, родители, љубители на современата детска литература и понекое кадифено мече, минатата недела во книжарницата „Литература.мк“ на улицата Македонија,...