Ознака: пречка

Сами на себе најголема пречка

Редица настани од последната собраниска седница фрлија темна дамка за капацитетите на парламентарната демократија во Македонија. Наедно, доведени се во прашање и кредибилитетот и...

Официјална Софија повторно ќе биде пречка за Европската Унија

Што можеме да очекуваме од новата бугарска политичка партија? Одговорот е многу едноставен: Ништо ново! Во предизборниот период, Слави Трифонов напиша: „Предлог до Македонците,...

Захариева: Јазикот никогаш не бил непремостива пречка за РС Македонија

Бугарија не го смени мислењето дека местото на сите земји од Западен Балкан е во ЕУ. Софија инсистираше на видливи резултати во спроведувањето на...

Димитров: Македонскиот јазик и идентитет не можат да бидат пречка за...

Македонскиот јазик и идентитет не може да бидат пречка за интеграција со Унија чија културна и јазична различност е вредност што треба да се...

Непочитувањето на препораките – пречка за приемот

Во согласност со францускиот нацрт-текст за изменување на методологијата за преговори за членство во ЕУ, во етапата бр. 2, наведено е дека освен Европската...

Јане испрати порака: Мене не ми смета мојата пречка, туку ми...

Мене не ми смета мојата пречка, туку ми сметаат пречките од околината, е пораката на Јане Велковски, единаесетгодишниот застапник за правата на децата со...

Рама: Немаше пречка претседателот или премиерот на Косово да учествува во...

Албанскиот премиер Еди Рама од самитот во Охрид порача дека Косово згрешило што не учевствува во иницијативата за регионална соработка и дека на следниот...

Кил е првата пречка на Вардар на патот кон Келн

Вардарци имаат амбиција да станат првиот тим што ќе ја одбрани титулата европски првак, а Кил ќе се обиде по четврти пат да стане...