Ознака: поткуп

Од две до две и пол години затвор за професорите од...

Професорите Бобек Шуклев, Драги Јанев, Славе Ристевски и Драган Денковски се виновни, одлучи судот во случајот „Еразмус“. Првообвинетиот Шуклев доби казна затвор од две...

Контролори од Фондот за здравство обвинети за примање поткуп

Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвинение против двајца контролори во Фондот за здравствено осигурување кои од сопственик на приватна ординација побарале и зеле поткуп...

Кривична пријава за двајца контролори од Фондот за здравствено осигурување поради...

СВР Скопје – Единица за економски криминал поднесе кривична пријава против С.З.(39) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело примање...

Откриен идентитетот на Србинот во шпионската афера

На видеото со рускиот воен разузнавач е потполковникот во српската војска З.К., а безбедносните служби проверуваат дали тој за пари издавал доверливи податоци, објави...

Поранешен министер на Малдиви обвинет дека зел поткуп за признавање на...

Поранешниот министер за надворешни работи на Малдиви, Ахмед Шахид е обвинет дека примил два милиона долари за признавање на независноста на Косово. Медиумите на Малдиви...

Полицаец зел поткуп од 20 евра од холандски државјанин

Полицаец зел поткуп од 20 евра од холандски државјанин на патот Маврови Анови – Дебар. Како што информира МВР, А.Б.(50) полициски службеник вработен во Регионален...

Притвор за двајца цариници за примање поткуп на граничниот премин Табановце

Судот им определи 30-дневен притвор на двајцата царински службеници што беа приведени пред два дена на граничниот премин Табановце за примање поткуп, соопшти Основното...

Притворени двајца царински службеници за примање поткуп

Двајца царински службеници на ГП Табановце утрово се притворени поради примање поткуп од лице при влез во земјава, соопшти МВР. - На 28.07.2019 во 03:00...

Јахи Јахија примил поткуп за избор на фирма што ќе добие...

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал при МВР по наредба на јавен обвинител од Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во...

Инспекторка од УЈП обвинета за примање поткуп

Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе Обвинителен предлог  против едно лице за сторено кривично дело – Примање поткуп од член 357 став 2 од Кривичниот...