Ознака: пораки

Поезија, хумани пораки и желби под петте липи!

Под петте липи во дворот на ООУ „Киро Глигоров“ во скопската населба Капиштец, во четвртокот, се одржана хуманитарен настан. Иницијаторот, неуморниот хуманитарец Живко Попвски-Цветин,...

Граѓаните да не одговараат на СМС-пораки во кои се вели дека...

Владата апелира до граѓаните да внимаваат доколку добијат СМС или други пораки во кои се посочува Владата како испраќач и се бара надомест. - Во...

Први текстуални пораки испратени преку сателитите „Старлинк“

Компанијата „Спејс-екс“ ги испрати и прими првите текстуални пораки испратени преку „Т-мобајл“ со користење Д2Д (direct-to-device) со помош на неодамна лансираните сателити „Старлинк“. Како што...

Пораки што никогаш не треба да ги отворате

Безбедносната компанија „МекАфи“ неодамна објави студија за пораки што претставуваат измама. Извештајот ги предупредува корисниците на паметни телефони и наведува неколку опасни видови пораки...

Пораки до „Нова Македонија“ по повод Денот на независноста од претседателот...

Стево Пендаровски, претседател на Македонија - Пред точно 32 години, ги паметиме зборовите на првиот претседател Киро Глигоров: „Да ви ја честитам на сите слободна,...

Какви пораки испратија политичарите за Илинден?

Пораки за обединување, реформи и носење државнички одлуки за продолжување на европскиот пат на државата, како континуитет на аманетот на илинденците и асномците упати...

Пораки од Брисел за проширување на ЕУ со земјите од Западен...

БРИФИНГ НА ПРЕМИЕРОТ ДИМИТАР КОВАЧЕВСКИ ЗА МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИУМИ На вчерашниот брифинг беше истакнато дека за разлика од порано, Европската Унија сега има нов стратегиски интерес,...

Извозот мора да биде врвен национален приоритет

Претседателот на Стопанската комора, Бранко Азески, испрати јасни пораки од месечното обраќање Извозот мора да биде алфа и омега на македонскиот бизнис и да стане...

Македонски пораки за 9 Мај

Она што денес ѝ се прави на Македонија, од страна на некои земји-членки на Унијата, нема никакви допирни точки ниту со заложбите на Шуман,...

Универзалните пораки на верските празници

Но судејќи според првичните партиски реакции, ден по Велигден, односно на светиот понеделник, може да се забележи дека продолжија меѓусебните политички бесполезни расправии, непријателства,...