Ознака: пораки

Божиќни пораки за обединување и подобра иднина

Пораки за меѓусебно почитување, солидарност и чување на татковината упатија највисоките политички претставници во земјава по повод големиот христијански празник Божиќ. Претседателот Стево Пендаровски во...

Насилството убива, барајте дијалог, им порача Папата на челниците на Израел...

Папата Франциск ги повика израелските и палестинските власти да ги засилат напорите за барање дијалог, по неодамнешните смртоносни бомбашки напади во Ерусалим и судирите...

Народот сам да реши дали се загрозува македонскиот идентитет

Професорот Едвард Џозеф со отворени пораки за грешката на ЕУ, на штета на Македонија, за францускиот предлог Професорот Едвард Џозеф посочува на два момента на...

Брисел го поздравува исходот во Собранието по гласањето за заклучокот за...

Шарл Мишел, Урсула фон дер Лајен, Оливер Вархеји го поздравивја денешното гласање во Парламентот. Тие порачуваат дека со тоа се зацртал европскиот пат на...

Брисел затвора очи и уши на геноцидните пораки од Софија

„Нова Македонија“ побара одговори од Делегацијата на ЕУ во Скопје дали Унијата во изјавите на бугарскиот претседател, дека нема да дозволи легитимација на македонизмот...

Пораки на политичарите по гласањето

Политичките лидери во земјата вчера го остварија граѓанското право и гласаа на вториот круг од локалните избори. Сите имаа очекувања целиот процес да помине...

Елизабет Фридман дешифрира повеќе од 4.000 нацистички пораки

Неверојатна приказна за жената што ја уништи нацистичката мрежа, а никој не ја спомна до 2008 година Иако според многу аналитичари се смета за американски...

Главните пораки од нашите приказни од самоизолација

„Нова Македонија“ во почетокот на пандемијата отвори нова рубрика, поттикната од актуелните случувања, насловена Приказни од самоизолација. Во неа објавувавме текстови на наши познати...

Боите испраќаат силни пораки

Бојата има големо влијание врз луѓето и на таа тема се напишани многу книги и се направени обемни студии, сметаат модните дизајнери, кои во...

Елитите во Белград и во Загреб со пораки за иднината и...

Политичките елити во Србија и во Хрватска се заглавени во непресушната кал на национализмот или шовинизмот, што се покрива со божемен патриотизам и родољубие....