Ознака: попокатепетл

Попокатепетл еруптираше исфрлајќи пепел и камења

Вулканот во Мексико еруптираше и исфрли камења кои одлетале на оддалеченост од 1,6 километри, соопшти мексиканската Национална служба за цивилна одбрана. По ерупцијата, над вулканот...

Не стивнува вулканот Попокатепетл

Вулканот Попокатепетл, кој се наоѓа во централно Мексико, во близина на Мексико Сити во најновата експлозија исфрли пепел во висина од 3,5 километри кон...

Повторно еруптираше Попокатепетл, загрозени 20 населби

Вулканот Попокатепетл во Мексико вчера повторно еруптираше. Се стравува дека зажарената пепел ќе загрози најмалку 20 населби, објавија локалните медиуми. BREAKING: A volcanic explosion rocked...

Повторно активен вулканот Попокатепетл во Мексико

Мексиканскиот вулкан Попокатепетл повторно е активен и денеска исфрлаше чад во височина од 3.000 метри. Локалните власти ги предупредија жителите за зголемената активност на вулканот,...

Еруптираше вулканот Попокатепетл

Вулканот Попокатепетл во централниот дел на Мексико повторно се активира, исфрлајќи пепел и вжарени камења на височина до три километри во воздухот и облак...