Ознака: полуфинале

Две селекции играа во плејоф и потоа стигнаа до полуфинале на...

Холандија и Португалија преку дополнителни квалификации се пласираа на ЕП, во 2004, односно во 2012 година, а и двете селекции на тие европски првенства...

Ѓоковиќ со нови рекорди стигна до полуфиналето

ТЕНИС - ГРАНСЛЕМ-ТУРНИР САД ОПЕН Ѓоковиќ, кој е рекордер со 23 гранслем-титули, ја забележа 250-та победа на гранслем-турнирите против првите десет играчи, четврта година има...

Рома подобра од Баер, Реми во Торино

Рома на свој терен го совладаа со 1-0 бундеслигашот Баер, додека Јувентус и Севилја одиграа 1-1 во Торино, во првите полуфинални дуели на ЛЕ ФУДБАЛ...

Гвардиола: Реваншот против Реал ќе биде како финале

Фудбалерите на Реал Мадрид и на Манчестер сити одиграа нерешено (1-1) во Мадрид, во првиот натпревар од полуфиналето на Лигата на шампионите, па конечниот патник...

Македонските ракометари ќе играат во полуфиналето на Медитеранските игри

Македонската машка ракометна репрезентација се пласира во полуфиналето на Медитеранските игри во Алжир. Ова е епилогот по вечерашниот последен натпревар од Б-групата во кој...

Блажевска-Еминова победи во својата група, но не се пласира во полуфиналето

Миа Блажевска-Еминова денес настапи во квалификациите на 100 метри слободно на  Летните олимписки игри во Токио. Блажевска-Еминова, настапи во втората квалифиакциска група. Во конкуренција на...

Србија, Албанија, Грција и Бугарија во финалето на „Евровизија 2021“

Претставниците на „Евровизија 2021“ на сите четири наши соседни држави: Србија, Албанија, Грција и Бугарија се пласираа во финалето, што ќе се одржи во...

Познати првите десет полуфиналисти, Васил Гарванлиев не е меѓу нив

„Евровизија 2021“ Преставниците на Норвешка, Израел, Русија, Азербејџан, Малта, Литванија, Кипар, Шведска, Белгија и Украина, кои настапија на Првата полфинална вечер, што се одржа вечерва...

За 11 години од регионална лига до полуфинале во ЛШ!

Аутсајдерот Лајпциг првпат е меѓу најдобрите четири во Лигата на шампионите, по триумфот во четврт-финалето над Атлетико со 2-1 Германски Лајпциг го направи првото големо...

Неколку тима во игра за тројна круна

ФУДБАЛ Шанси за високи натпреварувачки резултати сезонава, три трофеја во една сезона (првенство, домашен куп и Лига на шампионите) имаат Баерн, Јувентус, ПСЖ, Наполи и...