Ознака: повисоки плати

„Обесправени се бориме за туѓите права“: Протест на службениците од Народниот...

Вработените кај Народниот правобранител почнaa со мирен протест, но граѓаните и во овој период ќе може да реагираат на неправилностите и повредата на правата,...

Предупредувачки протест на судската администрација, бараат повисоки плати

Вработени во судската администрација денеска излегоа на мирен едночасовен протест пред Основниот Кривичен суд во Скопје со барање за враќање на додатоците на плата...

Просветните работници бараат да не се спојуваат наставните предмети и да...

Независниот синдикат за образование и НСОН денеска во Скопје одржаа протест, како што нагласија, во интерес на правата на просветните работници и побараа да...

Макстил ги цени и вреднува своите вработени – обезбедено приватно здравствено...

Во функција на континуирана поддршка на клучниот фактор во развојот на компанијата, Одборот на директори на „Макстил“ донесе одлука за зголемување на платите на...

Одбележан Меѓународниот ден на трудот, се бараат повисоки плати

Линеарно зголемување на платите веднаш за најмалку 2.806 денари и потпишување Општ колективен договор во јавниот и приватниот сектор со кој ќе се регулираат...

Синдикатот на полицијата од Спасовски бара повисоки плати

По вчерашната објава на Државниот завод за статистика дека трошоците на живот во јануари се зголемени за 6,7 проценти, а индексот на цените на...

Повисоки плати за дел од медицинарите

Медицинските сестри и техничари, кои завршиле високо школо или специјализација, и на кои од 2015 година наваму тоа образование не им беше платено, од...

Приватните специјализанти на протест, бараат повисоки плати

За во понеделник (18 ноември) кофинансираните приватни специјализанти најавија на протест пред Министерството за здравство за да побараат повисока плата и поради тоа што...

Штрајк во училиштата во Хрватска за повисоки плати

Во основните и во средните училишта во Хрватска започна штрајк во кој се очекува да учествуваат повеќе од илјада образовни институции во земјата, откако...

Шумската, затворската и судската полиција протестираат за поголеми плати

Вработени во полицијата, шумска полиција, судска и затворска полиција, членови на независниот синдикат на полицијата од утрово протестираат во сите градови во земјава. Тие од...