Ознака: платформа

Саудиска Арабија гради екстремен парк на нафтена платформа

Саудиска Арабија се обидува да ја намали зависноста од нафта, но тоа не е пречка да ја искористи својата индустрија за да создаде сосема...

Уривањето на платформите во Струга означува дека зелената агенда е во...

Груби и Мерко за акцијата на брегот на Охридското Езеро Првиот вицепремиер и министер за политички систем, Артан Груби, заедно со министерот за информатичко општество...

Манчевски: Подготвена е платформата за онлајн настава

Потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски, денеска беше дел од неформалната средба со меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски. Средбата беше во организација на Институт...

Политичко-етнички платформи за дезинтеграција

Станува сосема јасно дека ваквото истакнувањето на чисто етнички политички линии, на што асоцира најавената средба на албанските политички лидери, води во насока на...

Ангеловска: Отсега и општините на „Отворени финансии“ како и јавните претпријатија

Отсега на платформата Отворени финансии ќе можат да се следат и сите исплати на единиците на локалната самоуправа и нивните буџетски институции. За ова...

Денови на опасно живеење

Како се носи Македонија со најновиот проблем и колку сите заедно сме свесни за сериозноста на ситуацијата. Нагласувам сите заедно бидејќи превенцијата и борбата...

Заев и Мицкоски коалицираат на платформата подобар живот

НОВОГОДИШНИ РЕЗОЛУЦИИ ОД ПОЛИТИЧКАТА СЦЕНА Кои се, всушност, новогодишните заклетви или ветувања на домашните политичари, кои се однесуваатсамите нив, но и во поширок контекст? За...

Усвоена национална Платформа за намалување на ризици од катастрофи

Владата на седница ја усвои националната Платформа за намалување на ризици од катастрофи. Платформата е документ кој на системски начин ги поттикнува и обврзува субјектите...

Изгасен форумот на кој терористите од Тексас и Австралија ги најавија...

Масовниот убиец од Ел Пасо во Тексас своите убиства ги најави во манифест, кој го објави на екстремно десничарскиот форум на интернет „8чан“, само...

НАТО со своја платформа против лажните вести

Дигиталните дезинформации се глобален предизвик, кој бара создавање нови коалиции, нов одговор, алатки и стратегии за да се справи светот со нив. Феноменот за...