Ознака: патишта

На повисоките места во западна Македонија паѓа снег, но не го...

Сообраќајот на патишта во државата се одвива непречено, но по влажни коловози, а на повисоките места во западните делови од државата има и врнежи...

Со домаќинско и посветено работење, самите можеме да градиме и хидроцентрали,...

Општиот впечаток во македонското општество е дека е постигнат максимумот со ресурсите со кои располагаме, но постои уверување и дека кога се работи организирано,...

Потребен ни е нов модел за изградба на патишта, постоечкиот не...

Моделот што моментно се применува при изградба на патиштата не ги дава посакуваните резултати и ги пролонгира финалните рокови, истакна министерот за транспорт и...

Кризите ги трансформираа глобалните патишта на снабдување

Едно истражување на Светскиот економски форум откри дека дури 77 отсто од водечките економисти очекуваат компаниите да реагираат и да се справат со тешките...

Вирусите го напаѓаат заспаниот имунолошки систем

Акутните болести на дишните патишта се најчести болести на современиот човек, од кои возрасните просечно заболуваат до пет пати годишно, додека училишните деца заболуваат...

Европски олдтајмери по македонските патишта

Според последните статистички податоци, просечната старост кај регистрираните патнички возила во Македонија лани се искачила на 19,5 години. За разлика од кај нас, просечната...

Поради снегот бројни сообраќајни несреќи по патиштата

Сообраќајни несреќи на автопатиштата низ Македонија по снежните наноси. На патот Велес-Скопје има судрени два автомобили и излизган камион. Две сообраќајки се случија на...

Пак се отвори дупка длабока 15 метри на патот Дебар –...

Брзата реакција спречила трагедија Дупка длабока од 15 до 20 метри одново се отвори на патот Дебар - Маврово. Очевидци велат дека брзата реакција на...

Сѐ уште премногу пијани возачи на патиштата низ Македонија

Широка акција на МВР во целата држава за превентива, но и за санкционирање на возачите под дејство на алкохол Во периодот од 20 до 21...

Нови патишта во Богородица

На Општина Гевгелија ѝ се одобрени финансиски средства во висина од 654.068 денари за санација на два полски пата во атарите на населеното место...