Ознака: Париз

Најиконските спортски арени на ЛОИ во Париз

Токму во срцето на градот ќе се одржуваат натпревари. Париз, исто така, ја користи и својата постојна спортска инфраструктура, вклучувајќи ги тенискиот стадион „Ролан...

На ЛОИ во Париз ќе доминира вегетаријанска храна

Со 13 милиони оброци послужени за време на Игрите, вклучувајќи и за навивачите, персоналот, волонтерите и спортистите, фокусот е вперен на локално одгледуваниот зеленчук....

Изложба на слики на Билјана Билбилоска во Париз

Изложба на слики „Андрпеинтинг“ (Underpainting) од Билјана Билбилоска денеска ќе биде отворена во Cite Internationale des Arts во Париз. Таа ќе се претстави со...

Се очекува САД и Кина да освојат најмногу медали на ЛОИ...

Се предвидува дека САД ќе освојат вкупно 123 медали, вклучувајќи 39 злата, а Кина 89 медали, од кои 35 златни. Двете држави беа на...

На состанокот за Украина во организација на Париз ќе учествуваат речиси...

Речиси 30 земји ќе бидат претставени попладнево на состанокот организиран од Франција за поддршка на Украина, најави францускиот министер за надворешни работи Стефан Сежурне. -...

Олимписките медали содржат и метал од Ајфеловата кула

Во согласност со традицијата, медалите се златни, сребрени и бронзени, но, за разлика од кој било од приближно 36.600 медали што биле доделени од...

Париз на Шортс е најуспешен во регуларниот дел од сезоната

КОШАРКА - ЕВРОКУП Париз има 16 победи и еден пораз и заедно со Бург (14-3), на едно коло пред крајот на регуларниот дел од сезоната,...

Париз ги поскапе туристичките такси пред Олимпијадата

Градoт Париз ги покачи туристичките такси од 1 јануари годинава. Мерката се воведува во пресрет на Олимписките игри во француската претолнина оваа година, па...

Еден загинат во напад на туристи во Париз

Еден маж е убиен, а двајца се повредени во напад со нож и чекан на улица во центарот на Париз. Францускиот министер за внатрешни работи...

Проект вреден 100 милијарди евра сериозно ги конфронтира Берлин и Париз

Уште еден индикатор за растечкиот јаз меѓу Франција и Германија Германија размислува да се откаже од својот клучен иден проект за борбени авиони од 100...