Ознака: Париз

Aтмосфeрата во целиот наш тим беше на високо ниво

ВЛАДИМИР БОГОЕВСКИ, СПОРТСКИ ДИРЕКТОР НА МОК, ПО ТРЕТИТЕ ЕВРОПСКИ ИГРИ Огромен проблем за сите македонски спортисти во Краков беше што не бевме сместени на едно...

Изложба на балкански уметници во Париз

Под покровителство на министерствата за култура на Mакедонија, Србија и на Албанија, а во рамките на културната програма на иницијативата Отворен Балкан, на 13...

Голем број повредени во пожарот во центарот на Париз

Експлозија на гас предизвика пожар во згради во Латинскиот кварт во центарот на Париз, соопштија официјални лица и очевидци, а полицијата соопшти дека најмалку...

Многу кандидати за трофеите на Ролан Гарос

Првиот и третиот носител, Алкараз и Ѓоковиќ, може да се сретнат во полуфиналето, во другата половина на ждрепката е вториот носител Медведев, а други...

Охрид и Париз го чествуваа големиот македонски научник Анастас Коцарев

Изминатиот викенд во Париз беа одржани неколку манифестации посветени на ликот и делото на големиот македонски онколог и научник д-р Анастас Коцарев, по повод...

Мојсова-Чепишевска: Македонистиката во Париз се развива со забрзано темпо – да...

Она што се случи во Париз пред 50 години не беше случајност, туку дел од континуирана поврзаност на македонската и француската културна и академска...

Македонскиот збор силно одекна во Париз

50 години Лекторат по македонски јазик на ИНАЛКО Македонскиот збор силно одекна во Париз, на Националниот интитут за ориентални јазици и цивилизации (ИНАЛКО), со меѓународниот...

Чествување на 100-годишнината од раѓањето на Ацо Шопов во Париз

Настанот е дел од националната програма „2023 - Година во чест на Ацо Шопов“ Во седиштето на УНЕСКО во Париз, Франција, денеска ќе одекне македонскиот...

Голем јубилеј – половина век од отворањето на Лекторатот по македонски...

50 години од отворањето на првиот лекторат по македонски јазик надвор од некогашната југословенска држава Голем јубилеј за македонистиката и за македонската држава – половина...

Астероид експлодираше над Ла Манш, виден е и од Париз

Астероидот „Сар2667“, со големина од еден метар, во раните утрински часови влегол во атмосферата на Земјата и експлодирал над Ла Манш. На снимката се гледа...