Ознака: Париз

Астероид експлодираше над Ла Манш, виден е и од Париз

Астероидот „Сар2667“, со големина од еден метар, во раните утрински часови влегол во атмосферата на Земјата и експлодирал над Ла Манш. На снимката се гледа...

Трагедија во Париз: Тригодишно девојче пронајдено мртво во машина за перење...

Француските власти ја истражуваат смртта на тригодишно девојче кое било пронајдено мртво во машина за перење алишта во семејниот стан, соопшти обвинителството. Трагедијата се...

Документарецот „Цвеќиња на водата“ селектиран на фестивал во Париз

Филмот е направен по сценарио и во режија на уметницата Тања Балаќ, во него учествуваат Ратка Стојановска и Атанас Стојановски, а кинематографер и монтажер...

Над пет илјади полицајци и жандарми ќе го обезбедуваат Париз во...

Префектурата на полицијата во Париз, со цел новогодишната ноќ да помине без проблеми, најави дека ќе го зајакне својот безбедносен систем на 31 декември,...

Ковачевски: Се анализира пресудата на Арбитражниот суд во Париз

Премиерот Димитар Ковачевски денеска изјави дека се анализира пресудата на Арбитражниот суд во Париз по што јавноста ќе биде информирана. – Тоа е договорот од...

Пресудата од Арбитражата во Париз за ОКТА е пристигната во Владата,...

Пресудата на Арбитражниот суд во Париз со кој Македонија ќе треба да плати оштета за договорот за ОКТА е пристигната во Владата пред два-три...

Се отвора изложба на Страхил Петровски во Париз

Во тек се завршните подготовки на 17. самостојна изложба на уметникот Страхил Петровски, која ќе биде отворена утре, во 18 часот, во прекрасниот салон...

Париз и Берлин ја осудија егзекуцијата на учесник во демонстрациите во...

Презирот на иранските власти кон човештвото е неограничен, изјави денеска германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок реагирајќи на егзекуцијата на учесник во демонстрациите...

Сказната „Самовили“ од Шарл Перо одекна на македонски среде Париз

Сказната „Самовили“ од  родоначалникот на современата европска сказна Шарл Перо првпат беше презентирана и во превод на македонски јазик среде Париз. Сказната ја...

Поетска книга на Константин Плевнеш промовирана во Париз

Во познатата париска книжарница „Прозорец на писателите“ викендов беше промовирана поетската книга „Францускиот сон - сонот на Фанон“ од Константин Плевнеш, издадена од издавачката...