Ознака: ОЈО Скопје

Обвинителството најавува жалба на ослободителната пресуда за „Тендери“

Откако ќе ја добиеме пресудата во законскиот рок ќе вложиме жалба. Се надевам дека Апелацискиот суд Скопје, кој е надлежен да одлучува по жалбата,...

ВИДЕО – Во полициска акција во Скопје запленети 150 килограми наркотична...

Пронајдени и запленети 150 килограми наркотична дрога марихуана со вкупна вредност од околу 400.000 евра, а лишени од слобода четири лица во вчерашната заедничка...

Побаран притвор за дилер на дрога

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за сторено кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет...

Отворена истрага против три лица кои маскирани со нож ограбија жена

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против три лица, за кои постои основано сомнение дека во соизвршителство сториле кривично дело...

ОЈО Скопје изврши увид во Рашче, каде беше убиено едно лице

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје изврши увид во селото Рашче каде што попладнево беше пронајдено починато машко лице. Според првичните информации од...

Поднесено обвинение за обид за тешка кражба во спортска сала

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот суд Скопје 1 Скопје поднесе Обвинителен предлог против едно лице, кое се товари дека...

ОЈО Скопје ги утврдува причините за авионската несреќа

Двајца јавни обвинители од Основното јавно обвинителство Скопје заедно со екипи на Министерството за внатрешни работи, судска медицина и други релевантни институции вчера наутро...

Обвинение за разбојништва и тешка кражба во аптека и во Психијатриската...

Oсновното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение против едно лице кое се товари за извршени две кривични дела – разбојништво и тешка кражба во текот...

ОЈО Скопје нема Истражен центар, нема истражители, а недостасуваат и 16...

Основното јавно обвинителство Скопје како најголемо обвинителтво кое покрива 90 отсто од криминалот во државата, нема Истражен центар, нема истражители, а недостасуваат и 16...

Почната истрага против две лица осомничени за разбојништво

Основното јавно обвинителство Скопје соопшти дека надлежен јавен обвинител донел наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кои постои основано сомнение дека...