Ознака: охрид

Почнуваат чествувањата по повод 1000 години Охридска архиепископија

Со бројни културни, научни, академски, образовни и спортски настани, организирани на локално, но и на највисоко државно ниво, годинава ќе се одбележува еден милениум...

Зукеро на 25 јули во Охрид

Првпат во Македонија, на 25 јули, доаѓа една од најголемите италијански ѕвезди и еден од најдобрите европски вокали, Зукеро, со своето шоу во Охрид,...

Во летната сезона за 20 проценти повеќе туристи од Холандија

Првите холандски туристи во летната сезона во Македонија слетуваат денеска со туроператорот „Корендон“ на охридскиот аеродром. Чартер-летовите на релацијата Амстердам - Охрид - Амстердам...

Шестмина приведени поради тепачка во кабаре во Охрид

Полицијата синоќа привела шест лица кои предизвикале тепачка во кабаре во Охрид. Инцидентот се случил околу два часот по полноќ во кабаре лоцирано на улицата...

Нивото на Охридско Езеро 20 сантиметри над дозволениот водостој

Нивото на Охридско Езеро е 20 сантиметри над дозволениот максимален водостој, соопшти УХМР.   Хидролошките мерења покажуваат дека е згфолемено и нивото на Дојранското Езеро, еден...

Работник тешко повреден во Охрид

Вчера во 11.00 часот во СВР Охрид, од болницата Св.Еразмо, било пријавено дека кај нив бил донесен С.Б. (47) од Охрид со тешки телесни...

Беживотно женско тело пронајдено во водите на Охридско езеро

Беживотно женско тело рано утрово е пронајдено во водите на Охридското езеро во близина на брегот кај селото Љубаништа. Телото го забележал случаен минувач за...

Еколозите бараат од премиерот стопирање на сите градежни активности во Охридското...

Неколку еколошки здруженија испратија допис до претседателот на Владата Зоран Заев и од него бараат да се прогласи мораториум на сите крајбрежни и урбани...

Отворено Генералното собрание на шефовите на полициите на државите од ЈИЕ

Професионалниот развој на полицијата во регионот зависи од ефикасноста на мерките за спречување и борба против прекуграничниот организиран криминал, како и од развивање на...

Идентитетскиот пакет не е предмет на преговори

Последната рунда разговори во Охрид помеѓу шефовите на дипломатиите на Република Македонија Никола Димитриов и на Грција Никос Коѕијас, околу наметнатиот спор за името,...